Moskova ve Şam’dan ortak İdlib açıklaması

Rusya ve Suriye’den “İdlib’deki militanların eylemleri yüzünden insani bir felaket yaşanması riski olduğu” açıklaması geldi.

HABER MERKEZİ

Rusya ve Suriye’den “İdlib’deki militanların eylemleri yüzünden insani bir felaket yaşanması riski olduğu” açıklaması geldi.

Rusya Savunma Bakanlığı Ulusal Savunma Kontrol Merkezi Başkanı Mihail Mizintsev ve Suriye Şehircilik ve Çevre Bakanı Hüseyin Mahluf’un imzaladığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesinde durum hâlâ çok zor. Bölgede militanların terör eylemleri nedeniyle insani bir felaket yaşanması riski yüksek. Heyet Tahrir el Şam ve onunla bağlantılı oluşumların eylemlerini arttırması Rusya ve Suriye’nin bölgedeki gerginliği düşürmeye yönelik çabalarına engel oldu."

Açıklamaya göre, militanların saldırıları neticesinde sadece ocak ayında İdlib’de 150’den fazla Suriyeli sivil hayatını kaybetti.

ÇATIŞMALAR DEVAM EDİYOR

İdlib'de son bir haftada 13 Türk askerinin hayatını kaybetmesine neden olan çatışmalar hız kesmiyor.

Ankara'nın desteklediği gruplar Türk topçusunun desteğiyle hükümet güçlerine yönelik karşı taarruz başlattığı bildirildi.

Reuters'a bilgi veren bir Türk yetkili, Ankara destekli grupların Serakib yakınlarında kaybedilen bölgeye topyekûn bir saldırı başlattığını ve kaybedilen alanları geri alabileceğini söyledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İdlib'de Türk askerlerine yapılan saldırılara ilişkin "Bedelini çok ama çok ağır ödeyecekler" ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da yaptığı açıklamada Suriye'de "Rejimin garantörleri Rusya ve İran'ın rejimin saldırganlığını durdurması gerekiyor" şeklinde konuştu.

Çavuşoğlu'nun açıklaması öncesinde Kremlin'den yapılan açıklamada İdlib vilayetinde Rus ve Suriye birliklerine yönelik tüm saldırıların durdurulması talep edilmişti.