İsviçre’ye günde 329 bin günübirlik giriş-çıkış

İsviçre İstatistik Ofisi’nin açıkladığı verilere göre 2019’un üçüncü çeyreğinde her gün 330 bine yakın kişi iş için İsviçre’ye girip çıktı.

HABER MERKEZİ

İsviçre'de çalışan ancak başka ülkelerde oturan 329 bin kişi bu ülkeye günü birlik giriş çıkış yapıyor.

İsviçre İstatistik Ofisi’nin açıkladığı verilere göre 2019’un üçüncü çeyreğinde her gün 330 bine yakın kişi iş için İsviçre’ye girip çıktı.

Verilere göre bu kişiler İsviçre’de düzenli olarak çalışan kişilerden oluşuyor.

İsviçre, Avrupa’da kiraların en yüksek olduğu ülkelerin başında geliyor. İş yeri İsviçre’de olan ancak yakın ülkelerde ikamet eden 329 bin kişi her gün iş için bu ülkeye gelip gidiyor.

YARIDAN FAZLASI FRANSA VATANDAŞI

329 bin kişinin yarıdan fazlası Fransa vatandaşı. Her gün seyahat eden Fransızların sayısı 180 bine yakın. İkinci sırada yaklaşık 80 bin ile İtalyanlar yer alıyor. Alman vatandaşlarının sayısı ise 60 bin civarında.

Şehir bazında bakıldığında ise en fazla gelinen şehir Cenevre. Fransa’dan bu şehre her gün 85 bin 100 kişi giriş çıkış yaparken Ticino şehrine ise İtalya’dan her gün 67 bin 800 giriş çıkış gerçekleşti.

Bu kişiler İsviçre’nin Avrupa Birliği (AB) ile imzaladığı serbest dolaşım anlaşması çerçevesinde İsviçre’de çalışabiliyor. Bu kişiler daha çok üretim, ağırlama ve perakende satış sektörlerinde çalışıyor.

Avrupa'da iş için günübirlik seyahatin olduğu başka ülkeler de var. Bunlardan birisi Danimarka. Başkent Kopenhag'da kiralar oldukça yüksek olduğu için komşu ülke İsveç'in Malmö veya diğer şehirlerinden her gün Kopenhag’a gelip giden çok sayıda kişi var.