HDP'ye operasyon; Demirtaş, Yüksekdağ ve 9 milletvekili gözaltında

HDP'ye yapılan operasyonda, Eş Başkanlar Demirtaş ve Yüksekdağ ile birlikte 9 milletvekili gözaltına alınırken, HDP Genel Merkezinde de arama yapıldı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın evinde arama yapıldıktan sonra Demirtaş ve Yüksekdağ ile birlikte 9 milletvekili gözaltına alındı.

İçişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ'ın yanı sıra Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Hakkari Milletvekili Selma Irmak, Şırnak Milletvekilleri Ferhat Encü, Leyla Birlik, Diyarbakır Milletvekili Nusel Aydoğan, Mardin milletvekili Gülser Yıldırım, Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan, Diyarbakır Milletvekilileri Ziya Pir ve İdris Baluken  gözaltına alındı. 

İçişleri Bakanlığı, hakkında gözaltı kararı olan Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ile Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk’ün yurtdışında olduğu için gözaltına alınmadığını belirtirken gözaltı kararları olan Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer ve Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan ile ilgili sürecin devam ettiğini bildirdi.

 

Gözaltına alınan HDP'li vekillerin götürüleceği iller

Bakanlık açıklamasında gözaltıların, Diyarbakır, Hakkari, Van, Şırnak ve Bingöl Cumhuriyet Başsavcılıkları tarafından verilen karar üzerine yapıldığı belirtilirken, gözaltına alınan eş başkanlar ve milletvekillerinin  soruşturmanın yürütüldüğü savcılık illerine götürüleceği bildirildi.

Buna göre, HDP Eş Genel Başkanları Demirtaş ve Yüksekdağ ile milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Ziya Pir, Gülser Yıldırım için Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca gözaltı kararı verildi.

Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Şırnak milletvekilleri Ferhat Encü ve Leyla Birlik için Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığının gözaltı kararı verdiği ve Hakkari milletvekilleri Selma Irmak ve Abdullah Zeydan hakkında Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığının gözaltı kararı verdiği bildirildi.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken için ise Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı gözaltı kararı verdi. 

Bu kapsamda gözaltına alınan milletvekillerinin, soruşturmaların yürütüldüğü illere götürüleceği aktarıldı. 

Öte yandan, yurt dışında bulunan Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız'la ilgili soruşturmayı Şırnak, Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk hakkındaki soruşturmayı da Van Cumhuriyet Başsavcılığı yürütüyor.

Ayrıca, Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer ve Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan hakkında da Diyarbakır ve Hakkari savcılıkları tarafından 'yakalama kararı' verildi.