Coronavirüs insandan köpeğe bulaştı

Yeni tip coronavirüs (Covid-19) teşhisi konan bir hastanın köpeğine de yapılan testlerde coronavirüs izlerine rastlanmıştı. Herhangi bir hastalık belirtisi olmayan köpek karantinaya alınmıştı.

HABER MERKEZİ

Hong Kong’da yetkililer bir köpekte insandan hayvana coronavirüs bulaşma vakası olduğunu bildirdi.

Şubat ayı sonunda yeni tip coronavirüs (Covid-19) teşhisi konan bir hastanın köpeğine de yapılan testlerde coronavirüs izlerine rastlanmıştı. Herhangi bir hastalık belirtisi olmayan köpek karantinaya alınmıştı.

Köpeğe bugün yapılan testlerin sonucunun hafif-pozitif çıktığı ifade edildi.

Hong Kong hükümetinin resmi internet sitesinden konuyla ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Tarım, Balıkçılık ve Çevre Bakanlığı Sözcüsü (AFCD) 4 Mart'ta köpeğin Covid-19 testlerinin hafif-pozitif olduğunu, bunun da az miktarda enfekte olduğu anlamına geldiğini söyledi. Hong Kong Üniversitesi ve Hong Kong City Üniversitesi uzmanları, test sonuçlarının köpeğin az miktarda virüsle enfekte olduğunu gösterdiğini ve bunun da büyük olasılıkla virüsün insandan hayvana bulaşması durumu olduğu konusunda görüş birliğine vardı.”

Açıklamada, karantina altında tutulan köpeğin şu anda Covid-19 ile ilgili herhangi bir hastalık belirtisi olmadığı ve sonraki testlerin negatif çıkması durumunda sahibine teslim edileceği belirtildi.

Evcil hayvan sahiplerine, hayvanlara dokunduktan sonra ellerini mutlaka yıkamaları, onları öpmemeleri ve evlerini temiz tutmaları gerektiği hatırlatılan açıklamada, evcil hayvanların Covid-19 enfeksiyonunun kaynağı olabileceğine dair herhangi bir kanıt olmadığını kaydedildi.

Hong Kong medyası köpeğin sahibinin Yvonne Chow Hau Yee isimli bir iş kadını olduğu bilgisini paylaşırken, bir diğer bilgi olarak da AFP köpeğin sahibinin 60 yaşında olduğunu belirtti.