Barzani: Derin üzüntü duyuyoruz

Kürdistan Başkanı Mesut Barzani, HDP’li vekillere yönelik operasyon ile ilgili yaptığı açıklamada gelişmelerden derin üzüntü duyduğunu belirterek, bunun barışa hizmet etmeyeceğini vurguladı. KDP’den de benzer bir açıklama yapıldı.

Kürdistan Başkanı Mesut Barzani, HDP’li vekillere yönelik operasyona dair bir açıklama yayınladı. Gelişmelerden derin üzüntü duyduğunu bildiren Barzani, bunun barışa hizmet etmeyeceğini vurguladı. KDP’den de benzer bir açıklama yapıldı.  

HDP’li milletvekillerine yönelik operasyona dair hem Kürdistan Başkanlığı’ndan hem de KDP’den iki ayrı açıklama yapıldı.

Kürdistan Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, HDP’li vekillerin gözaltına alınmasından derin üzüntü duyulduğu belirtilerek, şöyle denildi:

“Bu gözaltılar ve tutuklamalar siyasi ortamı daha da gerecektir. Bunlar barışa hizmet etmez. Aksine kaosa yol açacaktır. O vesileyle gözaltına alınanların serbest bırakılmasını istiyoruz.”

KDP’DEN AÇIKLAMA

Benzer bir açıklama da Kürdistan Demokrat Partisi’nden (KDP) geldi.

KDP Parlamento Grubu tarafından yapılan açıklamada, HDP'li vekillerin gözaltın alınması "kaygı verici" olarak nitelendirildi. Açıklamada, Türkiye'den barış ve demokrasinin sağlanmasına yönelik adımlar atılmasının beklendiği dile getirildi.

Gözaltıların demokrasi sürecine hizmet etmediği belirtilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: "HDP'li vekilleri yönelik gözaltı ve tutuklamalar, demokrasi sürecine hizmet etmez. Savaş, çatışma ve birbirini kabullenmeme; birlikte yaşama hizmet etmez. Bugün Ortadoğu yaşananlar karşısında Türkiye’den barış ve demokrasiyi sağlaması bekleniyor. Türkiye'nin sorunları bir an önce çözmesini bekliyor, şiddet yerine barış yoluna dönmesini umuyoruz."