HDP’ye operasyon; 1 vekil tutuklandı, 2’si serbest bırakıldı, 8 milletvekili gözaltında

Demirtaş ve Yüksekdağ Adliyeye sevk edildi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile milletvekilleri Ferhat Encü, Leyla Birlik, Selma Irmak, Abdullah Zeydan, İdris Baluken, Sırrı Süreyya Önder, Ziya Pir, Nursel Aydoğan, Gülser Yıldırım gece yarısı yapılan operasyonla gözaltına alındı. Sabah saatlerinde HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından kaldığı otelde gözaltına alındı.  Diyarbakır’a götürülen Ziya Pir ve İmam Taşçıer savcılık ifadesinin ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. İdris Baluken ise tutuklandı.

İçişleri Bakanlığı'nın sabaha karşı yaptığı açıklamaya göre, Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ'ın yanı sıra Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Hakkari Milletvekili Selma Irmak, Şırnak Milletvekilleri Ferhat Encü, Leyla Birlik, Diyarbakır Milletvekili Nusel Aydoğan, Mardin milletvekili Gülser Yıldırım, Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan, Diyarbakır Milletvekilileri Ziya Pir ve İdris Baluken  gözaltına alındı. 

İçişleri Bakanlığı, hakkında gözaltı kararı olan Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ile Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk’ün yurtdışında olduğu için gözaltına alınmadığını belirtti. .

Önder ve Yüksekdağ Diyarbakır’a götürüldü

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında dün Ankara'daki evinde gözaltına alınarak Diyarbakır Adliyesine getirilen HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım'ın soruşturma savcısına verdikleri ifade işlemi sona erdi.  Yıldırım, Yüksekdağ ve Önder tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. 

HDP'li Zeydan ve Irmak, Savcılığa sevk edildi

Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığ'nın yürüttüğü soruşturması kapsamında gözaltına alınan HDP Hakkari Milletvekilleri Abdullah Zeydan ile Selma Irmak, Hakkari'de savcılığa sevkedildi.

Yürütülen soruşturmalar kapsamında Zeydan ve Irmak Ankara'daki evlerinde gözaltına alındı. Gözaltına alınan Irmak ve Zeydan uçakla Van'a, Van'dan da helikopterle Hakkari'ye götürüldü. Zeydan ve Irmak daha sonra da soruşturmayı yürüten savcılığa çıkarıldı. Hakkari Adliyesi çevresinde ise yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Ziya Pir ve İmam Taşçıer serbest bırakıldı

12 milletvekilinden Diyarbakır Milletvekili  Ziya Pir  ve İmam Taşçıer savcılık sorgusunun ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

İdris Baluken Tutuklandı

Parti Genel Merkezi’nde gözaltına alınan ve Bingöl’e götürülen HDP Grup Başkanveli ve İmralı Heyeti’nden İdris Baluken çıkarıldığı mahkemece ‘örgüt üyeliği’ suçlamasıyla tutuklandı.