Demirtaş ve Yüksekdağ’a tutuklama talebi

Diyarbakır’daki soruşturma kapsamında gözaltına alınan HDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ savcılıktaki sorgulamalarının ardından tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edildiler.

Diyarbakır’daki soruşturma kapsamında gözaltına alınan HDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ savcılıktaki sorgulamalarının ardından tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edildiler.

Diyarbakır'da, dün Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında evinden gözaltına alınan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bu sabah avukatı ile birlikte adliyeye çıkarıldı. İfadesi alınan Demirtaş, tutuklama istemiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi.

Demirtaş'ın adliyede savcıya ifade verdiği ve savcının kararı beklendiği belirtildi. Aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan partinin diğer Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın da Ankara'dan Diyarbakır'a götürüldüğü öğrenildi. Aynı soruşturma kapsamında bulunan haklarında Diyarbakır'da soruşturma açılan 6 milletvekilinin ifadeleri alındıktan sonra mı karar verileceği, yoksa ayrı ayrı mı karar verileceği ise henüz bilinmiyor.

DEMİRTAŞ’IN İFADESİ

Tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın savcılıktaki ifadesi ise şöyle:

“Ben iddia olunan suçlara ilişkin sorulacak sorulara cevap vermek istemiyorum. Kendim kısa bir beyanda bulunmak istiyorum.

Bizler seçilmiş halk temsilcileriyiz. Şahsımızı değil bizi seçen seçmen kitlelerini temsil ederiz. Şu anda yasamanın, parlamentonun dokunulmazlığa sahip bir üyesiyim. Milletvekili sıfatıyla karşınızdayım. Benim temsil ettiğim bu kimliğe ve halkın iradesine saygısızlık yapılmasına izin vermem mümkün değildir. Ben adil ve tarafsız bir yargı huzurunda hesap vermekten asla çekinmiyorum. Veremeyeceğim hiçbir hesabım da yoktur. Ülkemizde yargının saygınlığı ayaklar altında iken düğmesiz olan cüppelerini iliklemeye çalışan böylesi bir yargılamanın öznesi olmayı da asla kabul etmeyeceğim. Sizin şahsınıza ve kişiliğinize yönelik hiçbir tereddüdüm ve saygısızlığım yoktur. Ancak şaibelerle dolu bir siyasi geçmişe sahip olan Erdoğan emretti diye başlatılan bu yargı tiyatrosuna figüran olmayı kabul etmiyorum. Soracağınız hiçbir soruya cevap vermeyeceğim. Yapacağınız hiçbir yargılama faaliyetinin adil olacağına inancım yoktur. Benim buraya getirilmem bile hukuk dışıdır. 

Siyasetçilerin siyaset arenasındaki muhatapları yine siyasetçilerdir, yargı mensupları değildir. Bu anlamda sizler, evrensel ve demokratik hukuk ilkelerine ve Türkiye'nin imzalamış olduğu, aynı zamanda bir anayasa hükmü de olan uluslararası anlaşmalara bağlı olması gereken yargı mensupları olarak siyasi oyunların ve tezgâhların parçası olmayı da reddetmelisiniz. Sizden hiçbir talebim ve beklentim yoktur. Siyasi faaliyetlerim nedeniyle ancak beni seçen halkım ve seçmelerim siyaseten sorgulayabilir.”

YÜKSEKDAĞ’A DA TUTUKLAMA İSTENDİ

Soruşturma kapsamında Ankara’daki evinde gözaltına alındıktan sonra Diyarbakır’a getirilen HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ da savcılıktaki sorgusunun ardından tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk edildi.