SOHR’dan K24’e: Suriye’de 62 Covid-19 vakası var

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) Direktörü Rami Abdurrahman, Suriye’de 62 coronavirüs (Covid-19) vakasının olduğunu söyledi.

HABER MERKEZİ

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) Direktörü Rami Abdurrahman, Suriye’de 62 coronavirüs (Covid-19) vakasının olduğunu söyledi.

K24’e konuşan SOHR Direktörü Rami Abdurrahman, Suriye’de 62 Covid-19 vakasının olduğunu, bunlardan bazılarının İranlı olduğunu belirtti.

Abdurrahman, vakaların Şam, Humus, Lazkiye ve Tartus’ta tespit edildiğini, en çok vakanın ise başkent Şam’da yaşandığını bildirdi.

Şam’da vaka tespiti yapılan kişilerin genel olarak İranlı veya Devrim Muhafızları Ordusu’na mensup kişiler olduğunu kaydeden Abdurrahman, diğer kentlerdeki vakaların ise Suriyelilerde görüldüğünü ifade etti.

Tartus’taki Basil Hastanesi’nde 5 kişinin Covid-19 nedeniyle karantina altına alındığını kaydeden Abdurrahman, Suriye yönetiminin sağlık ve güvenlik personeline virüsün varlığına dair açıklama yapmamaları yönünde telkinde bulunduğunu belirtti.

Abdurrahman, uluslararası kuruluşlardan virüs hakkında bilgi almak için Suriye rejimi ile iletişime geçmelerini istediklerini söyledi.

ŞAM: CORONAVİRÜS VAKASI YOK

Öte yandan Suriye Sağlık Bakanı Nizar Yazci, Suriye’de şuana kadar Covid-19 vakasının tespit edilmediğini ve hastanelerde gerekli ihtiyaçların bulunduğunu belirtti.

Sınır kapıları ve havalimanlarında gerekli tüm önlemlerin alındığını kaydeden Suriyeli bakan, virüs için El-Durir’de sağlık merkezi tahsis edildiğini ifade etti.

Ayrıca, Suriye yönetimi dün İran ve Irak’a olan seferleri askıya aldığını duyurmuştu.