İspanya karantinaya alındı!

İspanya hükümeti, ülkede yayılan yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle tüm ülkeyi karantina altına alma kararı aldı.

HABER MEKREZİ

İspanya hükümeti, ülkede yayılan yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle tüm ülkeyi karantina altına alma kararı aldı.

El Mundo ve Cadena Ser gazetelerinin haberine göre olağanüstü hal ilan edilen ülkede vatandaşlara sadece işe gitmek, yemek ve ilaç almak ve hastaneye gitmek için evden çıkma izni verilecek.

Haberlerde ayrıca, İspanya İçişleri Bakanlığı'nın yerel ve bölgesel güçler de dahil olmak üzere tüm polis gücünü kontrol etmesine karar verildiği bildirildi.

İspanyol basınından çıkan haberler, kabine toplantısı sırasında yayınlandı.

Yeni tip coronavirüs salgınının en hızlı yayıldığı ülkelerden biri olan İspanya'da ölü sayısı 191'e, vaka sayısı ise 5 bin 945'e çıktı.

Sağlık Bakanlığı’ndan verilen son rakamlara göre, virüsün bulaştığı kişi sayısı, düne göre bin 700'den fazla artarak, 5 bin 945 oldu.

Covid-19 vakalarında ölü sayısı düne nazaran 71 artarak, 191'e yükseldi. Bu rakamlar, İspanya'da Covid-19'un çıkmasından bu yana "en hızlı artış" olarak dikkati çekti.

İspanya'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 10 Mart'ta 36, 11 Mart'ta 48, 12 Mart'ta 84, 13 Mart ise 120 olmuştu.

Virüsün en fazla etkilediği Madrid'de ölü sayısı 24 saatte neredeyse iki kat artarak 133 olurken, vaka sayısının da 3 bini geçtiği açıklandı.