Ordu güçlerinden Boko Haram’a darbe: 50 ölü

Nijer'in güneydoğusunda ordu güçleri ile Boko Haram mensupları arasında çıkan çatışmada 50 örgüt üyesinin öldürüldüğü açıklandı.

HABER MERKEZİ

Nijer'in güneydoğusunda ordu güçleri ile Boko Haram mensupları arasında çıkan çatışmada 50 örgüt üyesinin öldürüldüğü açıklandı.

Nijer Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Boko Haram mensuplarının dün gece Diffa bölgesindeki Tommour kentindeki askeri noktaya ağır silahlarla donatılmış araçlarla saldırı düzenlediği belirtildi.

Askerlerin saldırıyı püskürttüğü ve 50 örgüt mensubunu etkisiz hale getirdiği ifade edilen açıklamada, saldırının ardından Özel Müdahale Taburu’nun bölgede Boko Haram'a yönelik operasyon başlattığı kaydedildi.

Açıklamada, askerlerin 2 örgüt üyesini ele geçirdiği ayrıca çok sayıda mühimmata el koyduğu aktarıldı.

Boko Haram mensupları geçen hafta da ağır silah yüklü 20 araçla aynı bölgedeki Chetima Wongou askeri noktasına saldırı düzenlemiş, saldırıda 8 asker yaşamını yitirmiş, 3 asker kaybolmuştu.

20 BİNDEN FAZLA KİŞ HAYATINI KAYBETTİ

Şubat 2015'ten bu yana Boko Haram'ın saldırılarına maruz kalan Diffa bölgesi 5 yıldır olağanüstü hal yönetiminde bulunuyor.

Nijerya'da 2000'li yılların başından bu yana varlık gösteren Boko Haram'ın 2009'dan bu yana yaptığı kitlesel şiddet eylemlerinde 20 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

Örgüt, 2015'ten bu yana ülkenin sınır komşuları Kamerun, Çad ve Nijer'de de saldırılar gerçekleştirdi. Örgütün Çad Gölü Havzası'ndaki saldırılarında en az 2 bin kişi öldü.