Batılı danışmanlar DSG’ye destek veriyor

ABD, Fransa ve Almanyalı askeri danışmanlar Rojava'da.

ABD, Fransa ve Almanyalı askeri danışmanların Demokratik Suriye Güçlerinin (DSG) yürüttüğü Rakka operasyonuna destek vermek amacıyla Batı Kürdistan’a geçtiği bildirildi.
Şark el Ewsat gazetesinde yer alan bir habere göre 50 ABD’li, 20 Fransız ve çok sayıda Almanyalı askeri danışman, Batı Kürdistan kenti Kobani’ye konuşlandı.
Söz konusu danışmanların görevinin, Rakka’yı DAİŞ teröristlerinden kurtarma operasyonunda DSG savaşçılarına askeri taktik ve tearuzlarda desek vermek olduğu bildirildi.
Öte yandan DSG tarafından yapılan açıklamada, İngiltere’ye ait savaş uçaklarının da ABD ve Fransa savaş uçaklarıyla birlikte Rakka operasyonuna katılan güçlere hava desteği sağlayacağı duyuruldu.
Omurgasını Halk Savunma Birliklerinin (YPG) oluşturduğu DSG savaşçıları, 6 Kasım’da Fırat’ın Gazabı adıyla Rakka’yı kurtarma operasyonu başlattıklarını duyurmuş, operasyonda 30 bin savaşçının yer alacağı belirtilmişti.
K24 muhabirinin Rakka’nın kuzeyinden aktardığı bilgilere göre Fırat’ın Gazabı operasyonu başladığı günden bu yana DSG güçleri, 11 köyü DAİŞ teröristlerinin elinden kurtardı ve stratejik öneme sahip Til el Seman beldesine doğru ilerleme kaydetti.