Alman parlamenterlerden HDP’li vekillere koruma

Alman Meclisi Sosyal Demokrat Parti (SPD) Grubu İnsan Hakları Sözcüsü Frank Schwabe tarafından canlandırılan "Parlamenterlerden Parlamenterlere Koruma” adlı programda ilk etapta 60 Alman milletvekili HDP'li 37 vekilin "vasiliğini' üstleniyor.

Bu girişimde yer alan Sol Parti milletvekili Sevim Dağdelen, yaptığı açıklamada bu programla "TBMM’de takibata uğrayan Türk meslektaşlarıyla dayanışma içinde olduklarına dair somut bir mesaj vermek istediklerini” söyledi.

Dağdelen, bu hafta içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ana muhalefet partisi CHP'li milletvekilleri hakkında suç duyurusunda bulunduğunu hatırlatarak CHP'li vekillerin de "takibata uğrama tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu” söyledi. Aralarında HDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ'ın bulunduğu 10 vekil ise geçen hafta tutuklanmıştı.

Parlamenterlerden parlamenterlere koruma programı

Sol Parti milletvekili Sevim Dağdelen bu program çerçevesinde "Takibata uğrayan milletvekilleri, aileleri veya avukatları ile iletişime geçerek, ziyaretler düzenlenmesinin, mektup yazılmasının, Almanya ve uluslararası düzeyde davalarının duyurulması için” çaba gösterileceğini ifade etti.

Daha önce "vasilik” programına katılan Yeşiller partisi milletvekili Tom Koenigs, örneğin tutukluların ziyaret edilmesiyle hapishane koşullarında iyileşme gözlemlendiğini belirtti. Koenigs, HDP'li Ezidi kökenli milletvekili Ali Atalan’ın vasiliğini üstlendi.

Sosyal Demokrat Partili Frank Schwabe tarafından yayınlanan basın açıklamasında, 13 yıl önce başlatılan programın ilk kez bu kadar geniş kapsamlı uygulamaya alındığını belirtildi. Açıklamada, Türkiye'deki durumda "Muhalefetin tamamının ya tutuklanma tehlikesi ya da bir şekilde çalışmalarının engellenmesi ile karşı karşıya olduğuna” dikkat çekildi. Programa daha fazla milletvekilinin de katılabileceği tahmin ediliyor.

Leyla Zana için başlatılan program

Program, 2003 yılında Leyla Zana'nın serbest bırakılması için başlatılan imza kampanyasının ardından oluşturuldu. Program kapsamında dünyanın farklı ülkelerinden şimdiye kadar 115 milletvekili, insan hakları savunucusu ve gazetecinin 'vasiliğini' üstlenildi.

Basın bildirisinde, bu girişimde Alman Meclisi'nde grubu olan bütün partiler, yani Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU), Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Sol Parti'den milletvekillerinin yer aldığı vurgulandı.

Sosyal Demokrat Parti Grup Başkanı Thomas Oppermann, Sol Parti Grup Eş Başkanı Sahra Wagenknecht ve Yeşiller Grup Başkanı Toni Hofreiter'in HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın "vasiliğini” üstlendi. Türk-Alman Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Michelle Müntefering ve Sol Parti Grubu Eş Başkanı Dietmar Bartsch’ın ise HPD Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın “vasiliğini” üstlendikleri belirtildi. (Deutsche Welle)