Peşmerge komutanı: Kontrolümüzdeki yerlerden çekilmeyeceğiz

Peşmerge Güçleri Başika Cephesi Komutanı Hamid Efendi, DAİŞ'ten kurtardıkları yerleri kimseye teslim etmeyeceklerini söyledi.

Musul operasyonu kapsamında başlatılan, Başika operasyonunu komuta eden ve kısa sürede Başika'yı kontrol altına alan Peşmerge Güçleri Başika Cephesi Komutanı Hamid Efendi, DAİŞ'ten kurtardıkları yerlerin Kürdistan toprağı olduğunu ve Peşmerge güçlerinin burayı kimseye teslim etmeyeceğini söyledi.

"Peşmerge güçlerinin kontrol ettiği Ninova Ovası ve diğer coğrafyanın tamamı karış karış Kürdistan toprağıdır. Peşmerge, DAİŞ'ten kurtardığı bu bölgelerden hiçbir şekilde çekilmeyecektir. Buraların tamamı karış karış Kürdistan toprağıdır. Kanla özgürleştirilen bu yerleri başka hiçbir güce teslim etmeyeceğiz" diyen Efendi, Başika'nın tamamen Peşmerge kontrolünde olduğunu ve herhangi bir tehlikenin kalmadığını bildirdi.

"Kısa bir süre içinde resmi daireler ve diğer evlerin kullanıma hazır hale geleceğini söyleyebilirim.  Birkaç gün içinde vatandaşlarımızın evlerine dönmesine izin vereceğiz. Halkımız huzur içinde hayatını sürdürebilecek. Evlerin içinde tek bir bomba dahi kalsa sivillerin geçişine müsaade etmeyeceğiz" diye konuşan Efendi, "Tünelleri koruma altına almayı düşünüyoruz. Bunları gelecekteki torunlarımıza bir anı olarak bırakmak istiyoruz. Tüm dünya Peşmerge güçlerinin yerin üstünde ve altında teröristlerle amansız bir savaş verdiğini ve onları yendiğini bilsin" dedi.