Fransa Başbakanı: Durum kötüye giderse OHAL uzar

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgınına karşı ülkede devam eden olağanüstü halin (OHAL) uzatılabileceğini söyledi.

HABER MERKEZİ

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgınına karşı ülkede devam eden olağanüstü halin (OHAL) uzatılabileceğini söyledi.

Philippe, vaka sayılarının kötüye gitmesi halinde 11 Mayıs’ta bitmesi beklenen karantinanın bir süre daha devam edeceğini ve olağanüstü halin 23 Temmuz’a kadar uzatılmasını öngören düzenlemenin de masada olduğunu belirtti.

Philippe, karantinanın ayda en az 62 bin kişinin hayatını kurtarmaya yardımcı olduğunu vurguladı.

Yine de çok uzun süre bunun devam edemeyeceğini belirten Philippe, “Virüsle birlikte yaşamayı ve kendimizi korumayı öğrenmek zorundayız” dedi.

Fransa’nın henüz sürü bağışıklığından uzak olduğunu söyleyen Başbakan Philippe, ikinci bir salgın dalgası riskinin ciddiye alınması gerektiğini vurguladı.

Günde 3 bin vakanın altına düşülmesi halinde 11 Mayıs'ta karantinanın gevşetileceğini belirten Edouard Philippe, 65 yaş üstü kişilerin yine de gerekmedikçe evden çıkmaması, çıkan kişilerinse sosyal mesafeye dikkat etmesi ve mutlaka maske takması çağrısında bulundu. Philippe, evden çalışma sisteminin en az üç hafta daha devam etmesi gerektiğini de ekledi.

Başbakan Philippe, eğitim ve spor müsabakalarının akıbetiyle ilgili de bilgi verdi. Buna göre anaokulları ve ilkokullar 11 Mayıs, orta ve lise seviyesinde okullar ise 18 Mayıs'tan itibaren kademeli olarak açılacak.

Edouard Philippe, bu koşullar altında futbol sezonunun devam etmesine ise izin vermeyeceklerini söyledi.