İspanya’da OHAL’i uzatma kararı

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, 14 Mart'tan beri uygulanan olağanüstü halin (OHAL) 23 Mayıs'a kadar uzatılacağını açıkladı.

HABER MERKEZİ

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, 14 Mart'tan beri uygulanan olağanüstü halin (OHAL) 23 Mayıs'a kadar uzatılacağını açıkladı.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, düzenlediği basın toplantısında yeni tip coronavirüse (Covid-19) karşı sosyal ve ekonomik yeni tedbirleri açıkladı.

"Olağanüstü halin iyi işlediğini ve buna ihtiyacımız olduğunu biliyoruz. A planı olağanüstü hal ve bir B planı yok. Çünkü diğer Avrupa ülkelerinde de etkili olan ve toplu olarak korunmamızı sağlayan tek yol bu" diyen Sanchez, OHAL'in 2 hafta daha uzatılması talebiyle, gelecek çarşamba meclisin onayını isteyeceklerini söyledi.

TOPLU TAŞIMADA MASKE ZORUNLULUĞU

"Aşı bulunmadıkça, önümüzdeki aylarda salgının tekrar arttığına tanıklık edeceğimize eminim" diyen Sanchez, salgına karşı alınan bireysel korumaların aynı ciddiyetle devam etmesi gerektiğini ve ulusal sağlık sisteminin stres altına girmesini önlemek zorunda olduklarını vurguladı.

Ülke genelinde 4 aşamalı olacak ve 4 Mayıs Pazartesi günü yürürlüğe girecek kademeli normale geçiş süreciyle ilgili de detaylar paylaşan Sanchez, "4 Mayıs'tan itibaren toplu ulaşım araçlarında maske takmak zorunlu olacak" dedi.

İspanya Başbakanı, pazartesiden itibaren toplu ulaşım için 6 milyon, belediyelere 7 milyon ve sosyal kurumlara 1,5 milyondan fazla maske dağıtacaklarını duyurdu.

Sanchez ayrıca, Covid-19'un ülke ekonomisinde yarattığı ciddi zararı hafifletmek için de önlemler aldıklarını anlattı.

EKONOMİK DESTEK

Ülkedeki 17 özerk yönetimin yeniden yapılanmalarına yardımcı olmak için hibe olarak 16 milyar euroluk fon ayırdıklarını açıklayan Sanchez, bunun 10 milyar eurosunun sağlık, 5 milyar eurosunun ekonomik aktiviteler ve 1 milyar eurosunun sosyal harcamalara ayrılacağını ifade etti.

Sanchez, Ekonomi Bakanlığına bağlı Kredi Enstitüsünün KOBİ ve serbest girişimlere destek için ayırdığı 60 milyar euroluk kredinin üçüncü aşamasında verilecek 24 milyar euronun dağılımı konusunda da çalışmaların devam ettiğini belirtti.

EN FAZLA TEST YAPAN 5’İNCİ ÜLKE

Öte yandan İspanya'nın "dünyada en fazla Covid-19 tanı testi yapan 5’inci ülke" olduğunu belirten Sanchez, "30 Nisan tarihine kadar 1 milyon 350 bin 130 PCR testi ve 581 bin 325 antikor testi yaptık" bilgilerini paylaştı.

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı son verilere göre, ülke genelinde Covid-19'dan hayatını kaybedenlerin sayısı 25 bin 100 olurken, toplam vaka da 216 bin 582'ye ulaştı.

Kademeli normalleşme takviminde açıklanan "0 seviyesi" kapsamında 4 Mayıs Pazartesi günü ülkedeki restoran ve küçük işletmeler yarı randımanlı açılacak. Restoranlar sadece evlere servis yaparken, kafeteryaların teraslarının yüzde 30 kapasiteyle açılması ve küçük işletmelerin ön randevulu hizmet vermesi sağlanacak.

OHAL’İ İHLAL EDENLERE PARA CEZASI

Covid-19 salgınının en az görüldüğü Balear ve Kanarya adalarındaki 4 adada ise doğrudan "1’inci seviyeye" geçilecek. Buralarda pazar yerleri, kafeteryaların terasları ve kütüphaneler açılarak, sınırlı sayı ile açık kültürel aktivitelere izin verilecek.

Ülkenin İçişleri Bakanlığı, OHAL'i çiğnedikleri gerekçesiyle şimdiye kadar toplam 769 bin 833 kişiye para cezası kesilmesi için işlem başlatıldığını, 6 bin 954 kişinin gözaltına alındığını ve bunlardan 93'ünün tutuklandığını açıkladı.