K24 ÖZEL - Kürt akademisyenin kapısına gamalı haç çizildi

Kürt akademisyen Mustafa Aksoy, tehditler aldığını ve kapısına Naziler’in sembolü olan gamalı haç çizildiğini söyledi.

ANKARA (K24)

Kürt akademisyen Mustafa Aksoy, tehditler aldığını ve kapısına Naziler’in sembolü olan gamalı haç çizildiğini söyledi.

Medya eleştirisi yazıları nedeniyle 10,5 ay önce Selçuk Üniversitesi’nde açığa alınan araştırma görevlisi Mustafa Aksoy, son kanun hükmünde kararnameyle (KHK) ihraç edildi.

7 Haziran 2015 seçimlerinin ardından başlayan çatışmalı süreçle ilgili bir siteye medya eleştirisi yazıları yazan Aksoy hakkında, “terör örgütü propagandası yapmak” ve “terör örgütü üyeliği” suçlamalarıyla üniversite tarafından soruşturma başlatılmıştı.

Hendek sürecinde Türk medyasının tek taraflı davrandığını ve hendeğin öte tarafındaki insanların neler yaşadıklarına dair haberlerin yer almadığını söyleyen Aksoy, “Yazdığım yazılarda çatışmalı süreçte gazetecilerin rolünü eleştiriyordum. İliştirilmiş gazetecilikle olaya yaklaşırsanız, hiçbir şey öğrenemezsiniz diyordum” ifadelerini kullandı.

“Barış Bildirisi”ne imza atmadığını söyleyen Aksoy, 2017 Şubat’ında üniversite tarafından hakkında soruşturma açıldığını belirterek, 85 sayfalık soruşturma dosyası hazırlandığını söyledi.

Aksoy, 22 Ağustos 2017’de hakkındaki iddialardan dolayı açığa alınmıştı.

TWEETLER DELİL SAYILDI

K24’e, başına gelenlerle ilgili bilgi veren Mustafa Aksoy’un yazdığı yazılarının dışında attığı tweetler ve Twitter’da takip ettiği kişiler de aleyhinde delil olarak kullanıldı.

Tweetlerinin bir e-mail adresi tarafından ekran görüntüsü alınarak, fakültedeki bir öğretim üyesine gönderildiğini belirten Aksoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Okuldaki Kürt öğrencilerle kurduğum ilişkiler için ‘Kürt öğrencileri örgütlüyor’ suçlaması bile yapıldı. Yapılan ilk toplantıda hakkımda örgüt üyeliği suçlaması iddiası dile getirildi” şeklinde konuştu.

Bahsi geçen mail adresiyle ilgili olarak Konya Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğunu belirten Aksoy, soruşturmanın takipsizlikle sonuçlandığını söyledi.

15 Şubat 2017’de araştırma görevlilerinin özlük haklarının görüşülmesiyle ilgili akademik kurul toplantısı yapıldığını söyleyen Aksoy, bir öğretim üyesinin toplantı esnasında dosyanın çıktısını masanın üzerine atarak, şöyle dediğini aktardı:

“Bakın, aramızda PKK’lı asistanlarımız da var, bir şey yapmayacak mıyız? Bence biz bu araştırma görevlisinin kadrosunu daha sonra görüşmek üzere askıya alalım.”

Mustafa Aksoy ve Adem Özgür
Mustafa Aksoy ve Adem Özgür

CAN GÜVENLİĞİ KAYGISI

Akademik kadronun kendince bir mahkeme kurduğunu ve kendisini yargıladıklarını ifade eden Aksoy, ülkücüler tarafından da sürekli tehdit edildiğini söyleyerek, odalarının kapısına gamalı haç çizildiğini belirtti.

Aksoy ayrıca, “Konya’da can güvenliğim yok. Bundan dolayı birgün hakkımı geri aldığımda, oradan istifa edeceğim” dedi.

Uzun süredir iş aradığını ve ekonomik nedenlerden dolayı Ankara’ya taşınmak zorunda kaldığını belirten Aksoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

“OHAL’in kalkmasının ardından, hangi gerekçeyle ihraç edildiğimle ilgili dava açacağım. Davayı kazanacağıma inanıyorum ve 10,5 aylık maaşımı faiziyle birlikte geri aldıktan sonra istifa edeceğim.”

MUSTAFA AKSOY KİMDİR?

1984’te Diyarbakır’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Diyarbakır’da tamamladı. Lisans eğitimini Konya Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV ve Sinema Bölümü’nde 2011 yılında bitirdi.

Doktora eğitimine Selçuk Üniversitesi’nde 2016 yılında başladı. 8 Temmuz 2018’de OHAL kapsamında çıkan 701 no’lu KHK’yle ihraç edildi.