BM Ezidi soykırımıyla ilgili yeni belgelere ulaştı

Birleşmiş Milletler’in (BM), Ezidi soykırımıyla ilgili araştırma yapan heyetinin, işlenen suçlarla ilgili yeni belgelere ulaştığı bildirildi.

K24 - ERBİL

Birleşmiş Milletler’in (BM), Ezidi soykırımıyla ilgili araştırma yapan heyetinin, işlenen suçlarla ilgili yeni belgelere ulaştığı bildirildi.

Associated Press’in haberine göre, BM araştırma heyeti, soykırım suçları tanıkları ve Ezidi mağdurlarla 2 milyondan fazla telefon görüşmesi yaptı ve bu görüşmeler sonucunda yeni belgelere ulaştı.

Haberde ayrıca, Irak’ın Tikrit kentindeki Speicher Kampı olarak da bilinen Tikrit Hava Akademisi'nde DAİŞ’in 1700 askeri infaz ettiği olayın da araştırma raporunda yer aldığı, faillerin bazılarının ceza aldığı belirtildi.

Irak’ta mahkeme, 1700 askerin ölümünde rolleri olduğu kesinleşen 27 DAİŞ’linin idamına karar vermiş ve cezalar infaz edilmişti.

Irak hükümetiyle yakın işbirliği içinde olan BM heyetinin, ülkede DAİŞ tarafından işlenen savaş suçları, insanlığa karşı suçlar ve soykırımlarla ilgili bir yasa çıkmasını bekliyor.

EZİDİ SOYKIRIMI

3 Ağustos 2014’te Ezidi Kürtlerin yaşadığı Şengal’e saldıran DAİŞ örgütü, binlerce masum Ezidi’yi katlederek toplu mezarlara gömmüş, binlercesini de kaçırmıştı.

Kaçırdıkları Ezidi erkeklerinin çoğunu infaz eden, kadın ve kız çocuklarını ise köle pazarına satan DAİŞ’in elinden kurtulan kişiler, yaşananları uluslar arası kuruluşlara ve sivil toplum örgütlerine anlatarak seslerini dünyaya duyurdu.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti de Duhok merkezli Kaçırılan Ezidileri Kurtarma Ofisi’ni kurarak, DAİŞ’in kaçırdığı kişileri kurtarmak için çaba gösterdi ve bu sayede kaçırılan kişilerin yarısından fazlası ailelerine kavuştu.

Halen 3 bin dolayında Ezidi Kürt’ün akıbeti bilinmiyor.