Maden faciasında bir cenaze daha çıkarıldı

Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı.

Siirt’in Şirvan ilçesine bağlı Maden köyünde bulunan bakır madeni sahasında dün gece saatlerinde göçük meydana geldi.

Siirt Valiliği, enkaz altından çıkarılan işçi cenazelerinin 4'e ulaştığını ve 12  işçinin ise kurtarılmaya çalışıldığını açıkladı. 

Mahsur kalan işçilerin kurtarılması için madene Siirt merkez ve Şirvan ilçeleri ile Diyarbakır'dan ambulanslar ile arama kurtarma ekipleri sevk edilmişti. 

3 vardiya halinde 15’er kişilik ekipler halinde çalışan arama kurtarma ekipleri kurtarma çalışmalarına devam ederken yamaçtan kopan binlerce ton toprak ve kaya parçası maden sahasına aktı.

Enkaz altında kalan işçilerin ailelerinin de izlediği kurtarma çalışmaları devam ediyor.
Siirt Valiliği bünyesinde kurulan kriz masası koordinesinde İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) ve jandarma görevlilerinin katıldığı çalışmalara madenciler de destek veriyor.

Bakandan açıklama, savcılıktan soruşturma
Siirt Valiliğinden olaylla ilgili yapılan açıklamada, "Bir işçinin cenazesi çıkarılmış olup, iki işçinin cesedi tespit edilmiştir. Diğer 13 işçinin kurtarılması için arama kurtarma çalışmalarına devam edilmektedir." ifadelerine yer verilmişti. Ancak bugün olayın yaşandığı madeni ziyaret eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bir işçinin daha cansız bedenine ulaşıldığını  söyleyerek ""Dün gece itibarıyla Siirt Şirvan'da heyelan vesilesiyle özel bir bakır maden ocağında heyelan altında kalan 16 çalışanın 4'ünün ne yazık ki cesetleri çıkarıldı. Şu an 11 veya 12 işçinin heyelan altından çıkartılması çalışmaları devam ediyor. Hızla heyelan altında kalanları kurtarmak için, 8 kamyon, 3 iş makinesi ve profesyonel kurtarma ekipleri var. İnşallah bugün onlardan sevindirici haber alırız." dedi. 

Öte yandan Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı'nın maden faciasıyla ilgili soruşturma başlattığı bildirildi.