Almanya: Çin’le diyalog şart

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları bugün Çin Halk Cumhuriyeti gündemiyle bir toplantı düzenledi.

HABER MERKEZİ

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Hong Kong politikası konusunda yaptırım yerine Çin ile diyalog kurmak gerektiğini ifade etti.

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları bugün Çin Halk Cumhuriyeti gündemiyle bir toplantı düzenledi.

Video konferans aracılığıyla düzenlenen toplantıya katılan Heiko Maas, yaptırım değil Çin ile diyalog başlatmak gerektiğini dile getirerek, “En önemlisinin Çin ile bir diyalog sürdürmek olduğunu geçmiş bize göstermiştir” dedi.

Maas, bunun Pekin üzerinde etkili olabilmesi için AB’nin ortak hareket etmesi ve bölünmemesi gerektiğini belirtti.

Alman bakan, 14 Eylül tarihinde Leipzig'de düzenlenmesi planlanan AB-Çin zirvesinin iptal edilip edilmeyeceğine dair bir açıklama yapmaktan kaçındı. Maas asıl hedefin "nahoş konuları da konuşmak üzere” Çin ile aynı masa etrafında buluşmak olduğunu belirtti. Leipzig'deki zirvede Brüksel ile Pekin arasında bir yatırım koruma anlaşmasının imzalanması ve iklimin korunması konusunda yakın işbirliği sağlanması planlanıyor.

Maas AB’nin Hong Kong konusundaki pozisyonunun açık olduğunu belirterek, Hong Kong vatandaşlarının sahip olduğu yüksek özerkliğin ve özgürlüklerin "altının oyulmaması gerektiğini” söyledi.

AB’nin bu konuda bir tutum değişikliği göstermeyeceğini vurgulayan Maas hukuk devleti prensiplerine riayet edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

YASA

Ulusal Güvenlik Yasası, Çin merkezi hükümetini yıkma, isyana teşvik, vatana ihanet, terör ile ulusal güvenliği tehlikeye atan fiil ve etkinliklerin yasaklanmasını içeriyor. Yasa, Hong Kong yerel meclisinin onayı gerekmeksizin yürürlüğe girecek.

Çin medyasınca "Hong Kong’un vatan hainleri" olarak yansıtılan muhalif gazeteciler, iş insanları ve aktivistlerin, ulusal güvenlik gerekçesiyle yargılanmalarının önünü açan yasaya, Hong Kong'daki muhalifler ve Batılı ülkeler karşı çıkıyor. (Kaynak: DW)