Tanzanya Devlet Başkanı: Dualarla virüsü bitirdik

Tanzanya Devlet Başkanı John Magufuli, ülkesinde yeni tip coronavirüsün (Covid-19) bittiğini iddia etti.

HABER MERKEZİ

Tanzanya Devlet Başkanı John Magufuli, ülkesinde yeni tip coronavirüsün (Covid-19) bittiğini iddia etti.

Ulusal basında çıkan haberlere göre, Tanzanya Devlet Başkanı John Magufuli, halkın Covid-19'a karşı tuttuğu oruç ve yaptığı duaların sonucunda ülkede virüsün bittiğini belirtti.

Magufuli, "Tanrı'yı ilk sıraya koyan bir ülkenin lideri olmak bana mutluluk veriyor, Tanrı Tanzanya'yı seviyor. Tanzanya'da şeytanın işleri her zaman yenilecek çünkü Tanzanyalılar Tanrı'yı seviyor" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü (WHO), hükümetin Covid-19 stratejisine duyduğu endişeyi dile getirdi.

“HÜKÜMET VERİLERİ AÇIKLAMIYOR”

Tanzanya, geçen ay, Covid-19 vakalarındaki azalma nedeniyle uluslararası uçuşları yeniden başlattığını duyurmuştu. Karar, salgına karşı yeterli önlemleri almamakla eleştirilen Tanzanya Devlet Başkanı Magufuli'nin ülkesinin turizm gelirinden mahrum kalmasını istemediğini söylemesinin ardından gelmişti.

Nisan ayı sonundan bu yana Covid-19'a ilişkin verileri kamuoyuyla paylaşmayan hükümet, son olarak ülkede 509 pozitif vakanın görüldüğünü ve 21 kişinin virüs nedeniyle hayatını kaybettiğini bildirdi.

Cami ve kiliselerde toplu ibadetlere izin vererek halkın çalışmaya devam etmesini isteyen Tanzanyalı lider, ulusal laboratuvara gizlice insan isimleri vererek hayvan, meyve ve yağ örnekleri gönderdiğini ve bir papaya ile keçinin sonuçlarının pozitif çıktığını söylemesinin ardından gündem olmuştu.