Merkel dördüncü kez başbakanlığa aday

Almanya Başbakanı Angela Merkel, lideri olduğu Hristiyan Demokrat Birlik'in (CDU) toplantısının ardından gelecek yıl eylül ayında düzenlenecek genel seçimde tekrar aday olacağını açıkladı. Merkel’in yeniden seçilmesi durumunda başbakanlığında dördüncü dönem olacak.

Merkel, partisinin başkanlık toplantısının ardından kameralar karşısın geçti ve hem parti başkanlığı hem de başbakanlık için bir kez daha aday olduğunu duyurdu.

Bu karardan önce uzun bir süre düşündüğünü söyleyen  Merkel, "Kararımı verdim ve tekrar Almanya'ya hizmet etmek için hazırım. Bugün Ulusal Kurul'a da söyledim, yeniden başbakanlık pozisyonu için adaylığımı sunmaya hazırım" dedi.

 Almanya’da 2005 yılından bu yana başbakanlık koltuğunda oturan Merkel, dördüncü kez başbakanlığa adaylığını koymuş oldu. Merkel'in 6 Aralık’ta Essen kentinde yapılacak parti kongresinde tek aday olarak seçimlere girmesi bekleniyor. Merkel’in gelecek yılki seçimden sonra yeniden başbakanlık koltuğuna oturması durumunda CDU'nun kurucusu eski başbakanlardan Konrad Adenauer ve Helmut Kohl’ün görev süresi rekorunu kırma imkanı bulunuyor. Almanya'da Adenauer 14, Kohl ise 16 yıl boyunca aralıksız başbakanlık yapmışlardı.