HDP: Meclis çalışmalarına katılacağız

HDP, 4 Kasım’da Meclis çalışmalarını boykot etme kararı almıştı

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın tutuklanmasının ardında parti olarak yasama faaliyetleri askıya alma kararına son verdiklerini açıkladı. Bilgen, "Şimdilik buradayız. Çalışmalara katılacağız" dedi.

Partisinin grup toplantısında konuşan Bilgen, aldıklara karar ilişkin  "Bizler ne zorluklarla burada olduğumuzu, kimlere borcumuz olduğunu biliyoruz. Partisi için can verenlerin

yükü omzumuzdadır. Ne sizin hesap ettiğiniz gibi burayı size terk edeceğiz, ne de burada oynanan oyunun figüranı olacağız" diye konuştu. 

Bilgen’in partinin grup toplantısında yaptığı açıklamadan satırbaşları şöyle:

"Hadi Enerji Bakanı dürbünle bakmış, madene uzaktan bakıp ihmal olmadığını anlayan bir sağlık bakanı var. Belediyelerde görevlendirdikleri kadar müfettişi o madene gönderselerdi, onca insan toprağın altında kalmayacaktı. Binlerce öğretmeni işsiz bırakanlar üç gün sonra nutuk atıp 'Bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum' diyecekler. Ne yüzle? Biz her zaman Uğur Kaymaz'ı, Berkin Elvan'ı hatırlatacağız. Samsun'da açlıktan ölen Kübra bebeği hatırlatacağız. Türkiye, kadınlara çok şey borçlu. İstismar konusunda kazanım onların eseridir.

Başbakan ekonomiye ilişkin 'elle gelen düğün bayram' diyor. Böyle derin analizi ekonomistler haftalarca düşünse bulamazdı. Başbakan ekonomideki durum için Trump’un seçilmesini sorumlu gösteriyor. Yani sorumlu ABD’li seçmen, bunların hiç kusuru yok!-.

Şimdiye kadar çok işkence tezgahı görmüş ama asla teslim olmamış Ahmet Türk’ü bile gözaltına alacak kadar korkuyorsunuz. Bakanlar ABD’den Gülen’i değil Reza Sarraf’ı istiyorlar. Gülen burada konuşursa değil, Rıza orada konuşursa sorun olacak. 80 milyonun kaderi 8 kişiyle belirleniyorsa ona anayasa denilmez. Sana-yasa olur ama anayasa olmaz o.

Bizler ne zorluklarla burada olduğumuzu, kimlere borcumuz olduğunu biliyoruz. Partisi için can verenlerin yükü omzumuzdadır. Ne sizin hesap ettiğiniz gibi burayı size terk edeceğiz, ne de burada oynanan oyunun figüranı olacağız.”