77 yaşında Kürtçe öğrenen İngiliz Nicky: Kürtler için çok dua ettim

Kürtçe’nin Sorani, Zazaki ve Kurmanci lehçelerini konuşabilen Nicky Malim, bu dili daha iyi öğrenmek için, Avrupa’daki evinden İstanbul’da online Kürtçe kursu veren eğitmenlerle iletişime geçip, ders alıyor.

Ercan Dağ / İSTANBUL

77 yaşındaki İngiliz Nicky Malim, anadili ve birkaç dilinin yanında Kürtçe de öğreniyor, konuşuyor ve yazıyor.

Saddam Hüseyin’in 1991 yılında Güney Kürdistan’da Kürtlere karşı başlattığı saldırının dünyada yankı uyandırmasından sonra Nicky Malim, Kürtlerin başına gelenlerle ilgilenir ve Kürt kültürü ile Kürtçe’ye ilgi duyar.

K24’e konuşan Malim, “Irak’ta Saddam Hüseyin’in saldırılardan kaçan Kürtler, çok perişan bir haldeydiler. O kadar aç kalmışlardı ki helikopterlerden kendilerine ekmek atılıyordu. Bu beni çok etkiledi ve Kürtlere dua ettim. Ondan sonra Kürtçe öğrenmeye karar verdim” diye anlattı.

Kürtçe’nin Sorani, Zazaki ve Kurmanci lehçelerini konuşabilen Nicky Malim, bu dili daha iyi öğrenmek için, Avrupa’daki evinden İstanbul’da online Kürtçe kursu veren eğitmenlerle iletişime geçip, ders alıyor. 

Malin, “Birçok Kürt arkadaşla tanıştım ve Kürtçe öğreniyor olmama çok sevindiler. Diyarbakır’a ve Van’a ziyarette bulundum. Kürtler çok sıcakkanlı ve misafirperverler” diyor.

İstanbul’da Kürtçe dil dersleri veren Eyüp Subaşı, Türkiye’de anadili Kürtçe olan ve eğitimden yoksun bırakılan Kürtlerin yanı sıra Avrupa, Amerika ve hatta Yeni Zelanda’da yaşayan Nicky gibi birçok yabancının da içinde aralarında bulunduğu 3 bin kişinin Kürtçe kursuna başvurduğunu söylüyor.

Subaşı, “Bu kurslar Kürt dilinin daha fazla okunması, yazılması ve geliştirilmesi için açıldı. Nisan ayında bir kurs başlattık ve binlerce kişi başvurdu.  Sonra Haziran ayında 4 hafta sürecek bir kurs başlattık. Haziran kursuna da 2 bin 100 kişi başvurdu. Doğu, Batı ve Güney Kürdistan'dan katılımcılar var. Yeni Zelanda, Amerika, Fransa, İtalya, İsveç, Almanya ve Özbekistan'dan da birçok kursiyerimiz var” bilgilerini paylaştı.

25 Kürt Kültür Kurumu tarafından başlatılan bu kurslar, yabancı milletlerin ilgi duyması, Kürtçe öğretme çabalarını da artırmakta. Bu da Kürt kültürünü uluslararası alanda tanıtma fırsatı olarak görülmektedir.