Hükümete 2 taş sattı, milyoner oldu

Tanzanya’da yaşayan bir madenci ülkedeki en büyük iki tanzanit taşını hükümete satmasının ardından bir gecede milyoner oldu.

HABER MERKEZİ

Tanzanya’da yaşayan bir madenci ülkedeki en büyük iki tanzanit taşını hükümete satmasının ardından bir gecede milyoner oldu.

Tanzanya’da yaşayan Saniniu Laizer adlı madenci, dünyanın en değerli madenlerinden biri olarak gösterilen iki tanzanit taşı buldu. Ülkede şu ana kadar çıkarılan en büyükleri olduğu bildİrilen toplam 15 kilo ağırlığındaki taşları Tanzanya Madencilik Bakanlığı’na satan Laizier, 3,4 milyon dolar kazandı.

BBC’ye konuşan ve 30’dan fazla çocuğun babası olan Laizer, “Yarın büyük bir parti olacak” dedi.

20 YIL İÇİNDE TÜKENEBİLİR

Tanzanit yalnızca ülkenin kuzeyinde çıkıyor ve gelecek 20 yıl içinde tükeneceği düşünülüyor. Yeşil, kırmızı, mor ve mavi tonlarında bulunabilen taş süs eşyası yapımında kullanıyor. Taşın fiyatı, renginin özelliğine ve berraklığına göre değişiyor.

Bununla birlikte, Laizer, 9,2 ve 5,8 kilogram ağırlığındaki taşları geçen hafta çıkardı, ancak dün Manyara bölgesinde düzenlenen ticaret fuarında sattı. Ülkede şu ana kadar çıkarılan en büyük taşın ağırlığı 3,3 kilogram olarak kayıtlara geçmişti.

DEVLET BAŞKANINDAN TEBRİK TELEFONU

Diğer taraftan Tanzanya Devlet Başkanıo John Magufuli, Laizer’e telefon ederek keşfi dolayısıyla onu kutlayarak, “Bu durum küçük çaplı madencilerimizin öneminin ve Tanzanya’nın zenginliğinin bir kanıtı” açıklamasını yaptı.

Magufuli 2015 yılında madenciliğin güvenliğini sağlayacağı ve hükümetin gelirini maden kaynaklarıyla artıracağını söylemesinin ardından devlet başkanı seçilmişti.

ALIŞVERİŞ MERKEZİ VE OKUL İNŞA EDECEK

52 yaşında olan ve dört eşi bulunan Laizer, kazandığı parasıyla bir okul ve alışveriş merkezi inşa edeceğini açıkladı.

“Bir alışveriş merkezi ve okul inşa etmek istiyorum. Evimin yanında adımı taşıyan bir okul yaptıracağım. Mahallemde çocuklarını okula yollamak için yeterli gelire sahip olmayan çok fazla insan yaşıyor. Ben eğitim almadım ama işlerimi profesyonelce yürütmek istiyorum. Çocuklarımın da işlerinde uzman ve yetkin olmasını istiyorum” diyen Laizer, hayat tarzında bir değişikliğe gitmeyeceğini sahip olduğu ve 2 bin ineğe bakmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi.