Abadi Telafer'de Haşdi Şabi ile görüştü

Irak Başbakanı Haydar El Abadi, bugün Musul operasyonundaki ön cephelere giderek Irak güçleri ve Musul operasyonunda yer alan Şii milis gücü Haşdi Şabi ile bir görüşme gerçekleştirdi.
Ziyareti sırasında Telafer'de bulunan ve yakın zamanda Şii milis gücü Haşdi Şabi'nin kontrolüne geçen Telafer Havaalanı'na da giden Abadi, burada Haşdi Şabi liderleri ile bir toplantı gerçekleştirdi.

Havaalanında yapılan toplantının içeriğine dair herhangi bir bilgi paylaşılmadı.

İranlı komutandan Haşdi Şabi iddiası
İran Devrim Muhafızları Komutanı Muhammed Ali Caferi, Haşdi Şabi'nin Musul operasyonu sonrasındaki pozisyonuyla ilgili dikkat çekici bir iddiada bulundu.
Irak topraklarında İran'a ait askeri bir gücün bulunmadığını söyleyen Caferi, Haşdi Şabi'nin Musul operasyonundan sonra Suriye'ye gideceğini iddia etti.


Musul operasyonuna yönelik İran'ın herhangi bir müdahalesinin bulunmadığını söyleyen Caferi, "İslam dünyasının dayanışma ve yardımlaşmaya ihtiyacı var. Haşdi Şabi'nin gönderilmesinin nedeni de budur. Musul'da askeri danışmanlarımız olabilir ancak İran'a ait askeri bir gücün varlığı söz konusu değil. Zaten Irak güçleri ve Haşdi Şabi'nin buna ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum" dedi.