K24 ÖZEL - İSMEK'te Kürtçe kurs başvuruları başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) uzun zamandır gündemine aldığı Kürtçe dil kurs başvuruları nihayet başladı.

Cesim İlhan / İSTANBUL

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) uzun zamandır gündemine aldığı Kürtçe dil kurs başvuruları başladı.

Daha önce Hakkı Savunanlar Platformu ile görüşen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İSMEK bünyesinde Kürtçe dil kurslarının açılacağını söylemişti.

İBB internet sitesinden yapılan açıklamada; Esenyurt, Kıraç, Fatih, Bağcılar ve Şişli-Mecidiyeköy’de Kürtçe kursları için kayıt alınacağı belirtildi.

Açıklamada, Kürtçe kursları için başvuruların 25 Ocak tarihine kadar devam edeceği ve her ilçede ders saatlerinin farklı olacağı kaydedildi.

Bazı ilçelerde kontenjanın 25, bazılarında ise 15 kişiyle sınırlı olacağı kaydedildi.

Ayrıca tüm ilçelerdeki kurs günleri ve saatleri de değişkenlik gösteriyor. Hem hafta sonu hem de hafta içi kurslar verilecek. Bütün kurslarda toplam 150 kişi için kontenjan açıldığı ifade edildi.

Kürtçe kurslarının açılması ile ilgili sürekli İBB yetkileriyle görüşen Hakkı Savunanlar Platformu Başkanı İlyas Buzgan, kayıtların bu sabah itibarıyla alınmaya başladığını ifade ederek, çok kısa bir süre olmasına rağmen şimdiye kadar 70’e yakın kişinin kayıt yaptırdığını söyledi.

K24’e konuşan Buzgan, “70 kişi başvurmuş, bu sayının ilerideki günlerde artacağını öngörüyoruz. Kursların açıldığı Esenyurt, Kıraç, Fatih, Bağcılar ve Mecidiyeköy ilçeleri İstanbul’un Avrupa yakasında bulunuyor. Biz Anadolu yakasındaki ilçeler için de kurs talep etmiştik. Birçok kişi beni aradı Anadolu yakasında da kursların açılmasını istiyor. Bunu da yeniden belediye yetkilileriyle görüşeceğiz. 25 Ocak’ta kayıt başvuruları bitecek. İnsanlar haberdar olsun diye belediye yetkililerinden 1 hafta daha kayıt süresini uzaması isteyeceğiz” ifadelerini kullandı.

İSMEK’lerde Zazaki kurslarının da açılması için talepte bulunduklarını ifade eden Buzgan, şunları söyledi:

“Zazaki için kurs önermiştik ama henüz açılmadı. Önümüzdeki günlerde İBB yetkilileriyle yeniden görüşüp talebimizi yenileyeceğiz. Öyle tahmin ediyorum ki önümüzdeki dönem Zazaki kursları açılacak.”

İstanbul’da ikamet eden Kürtlerin kurslara ilgi göstermesini istediklerini vurgulayan Buzgan, “Kürtlerin belediyenin açtığı Kürtçe kurslarına başvurup kayıt yaptırmalarını istiyoruz. Kürtçe’nin yaygınlaşması ve kursların sürekli devam etmesi için herkesin çocuklarını belediyeye götürüp kayıt yaptırmalarını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Öte yandan İstanbul’da bulunan Kürt Kültür ve Araştırma Vakfı’nda (Kürt-Kav) da Kürtçe’nin Kurmanci ve Zazaki lehçeleri için kurs açıldığı bildirildi.