Hristiyan din adamı: Camiler de kiliseler de açılsın

Coronavirüs (Covid-19) salgınından korunma ve dini inançların yaklaşımının ele alındığı toplantıda, Hıristiyan vatandaşların temsilcisi Rahip İşa Dawud, cami ve kiliseler dahil bütün ibadethanelerin açılmasının, salgınla mücadeleye katkı sağlayacağını söyledi.

K24 - ERBİL

Coronavirüs (Covid-19) salgınından korunma ve dini inançların yaklaşımının ele alındığı toplantıda, Hristiyan vatandaşların temsilcisi Rahip İşa Dawud, cami ve kiliseler dahil bütün ibadethanelerin açılmasının, salgınla mücadeleye katkı sağlayacağını söyledi.

Kürdistan Bölgesi’ndeki dini bileşenlerin temsilcilerinin katılımıyla 1’inci İnançların Bakışı ve Coronavirüsten Korunmak toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıya, Evkaf ve Din İşleri Bakanı Piştiwan Sadık’ın yanı sıra bütün dini bileşenlerin temsilcisi katıldı.

K24’e konuşan Rahip İşa Dawud, “Herkes görüyor ki din adamları kilisede vaaz verdiğinde insanların coronavirüsten nasıl korunacağına yöntemlerden bahsediyor. Ancak benim bir eleştirim var. Camiler, kiliseler ve diğer bütün ibadethaneler sınırlı kişinin alınması kaydıyla açılmalıdır. Örneğin bir kilisenin 100 kişilik kapasitesi varsa, 30 kişi alınmalı, 500 kişilik kapasitesi varsa 80 kişi alınmalı” dedi.

Müslüman din adamı Zana Abdulkerim de Kur’an ayetiyle temizliğin önemine vurgu yaparak, virüsten korunmanın telkini konusunda din adamlarına görev düştüğünü vurguladı:

“İnsanları din aracılığıyla temizliğe yönlendirmeliyiz. Dinimiz temizliği emrediyor, bu açıdan önem vermemiz gerekiyor. İkinci olarak da bu salgın bütün dünyada insanları geçim sıkıntısına soktu. Yoksul insanların gözetilmesi, onlara yardım edilmesi gerekiyor.”

Bahailik inancının temsilcisi Rehiq Neşat da inançların, virüsle mücadelede önemli bir rolünün olduğunu dile getirdi.

Rehiq Neşat, “Evet bütün inançlar farklı ama dilimiz bir. Tek bir konseptimiz var. Misyonumuzla insanları bu konuda güçlendirebiliriz” dedi.