Barzani: İki taraf da sorumluluğunun farkında olmalı

Kürdistan Başbakanı Neçirvan Barzani, Türkiye ziyareti sırasında 'çözüm sürecinin' gündeme gelip gelmediğine yönelik bir soruya yanıt verdi.

Haber Merkezi- Kürdistan Başbakanı Neçirvan Barzani, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında yapılan bir toplantıda gerçekleştirdiği konuşmada, Kürdistan'da kadına yönelik şiddet ve kötü muameleye karşı Kürdistan Parlamentosu tarafından özel yasalar çıkarıldığını söyledi.

(25 Kasım, 1999 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu kararı ile Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü ilan edildi.)


'Namus' adı altında işlenen kadın cinayetlerinin kabul edilemez olduğunu söyleyen Barzani, bunun için yasalar çıkarıldığını ama kadına yönelik şiddeti azaltmak için sadece bunların yeterli olamayacağını söyledi. Hükümetin kadın hakları konusunda sorumlu olduğunu belirten Barzani, bunun için adımlar atılarak bazı yasaların çıkarıldığını bazı yasaların da düzenleme aşamasında olduğunu açıkladı.

Din alimleri ve STK'lar sorumluluk üstlenmeli

DAİŞ tarafından kaçırılan kadınlar için özel birimler oluşturulduğunu ve bunun için özel çalışmalar yürütüldüğünü hatırlatan Barzani, bugüne kadar DAİŞ tarafından kaçırılan kadınlar için birçok çalışma yürüttüklerini ifade etti.

Açıklamasında din alimlerine de seslenen Barzani, kadına karşı şiddet konusunda daha çok rol üstlenmelerini istedi. Sivil toplum kuruluşlarının da aynı şekilde çalışması gerektiğine dikkat çeken Bazani, kuruluşların bu konudaki toplumsal bilinci arttırması gerektiğini söyledi.

Türkiye ve Çözüm Süreci

Toplantı sonrası gazetecilerin sorunlarını yanıtlayan Barzani, Türkiye ziyareti sırasında 'çözüm sürecinin' gündeme gelip gelmediğine yönelik bir soruya, " Bu Türkiye’nin içişleriyle ilgili bir konu. Çok basit bir mevzu değildir. Sadece bir taraf hatalıdır diyemeyiz." şeklinde yanıt verdi.

Türkiye'de var olan sorunu 'Karmaşık' olarak niteleyen Barzani, yaşananların daha önce izlenen yanlış siyasetin sonucu olduğunu ifade ederek, "İki taraf da sorumluluğunun farkında olmalı. Bizim, başkasının içişlerine karışmak gibi bir siyasetimiz yoktur. Yardımcı olabileceğimiz bir konu varsa ederiz.”