Af Örgütü’nden Irak’a Ezidi çocukları tepkisi

Uluslararası Af Örgütü, Irak hükümetinin, terör örgütü DAİŞ’in elinden kurtarılan yaklaşık 2 bin Ezidi çocuğuna karşı sorumluluklarını yerine getirmediğini belirtti.

HABER MERKEZİ

Uluslararası Af Örgütü, Irak hükümetinin, terör örgütü DAİŞ’in elinden kurtarılan yaklaşık 2 bin Ezidi çocuğuna karşı sorumluluklarını yerine getirmediğini belirtti.

Af Örgütü'nün yayınladığı, “Terör Mirası: DAİŞ’ten kurtarılan Ezidi çocukların acısı” başlıklı 56 sayfalık raporda, DAİŞ’in yenilgiye uğratılmasından sonra bile Ezidi çocukların hala ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğu belirtilerek, Irak merkezi hükümeti soruna kayıtsız kalmakla suçlandı.

Raporda, 1992 çocuğun DAİŞ tarafından kaçırıldığı ve bu çocuklara örgüt tarafından işkence edildiği, silahlandırıldığı ve istismar edildiği, kurtarılan bu çocukların ailelerine teslim edildiği belirtildi.

Bu çocukların halen zorluklarla karşılaştığı ifade edilen raporda, Irak hükümetinin ve uluslararası toplumun acil yardımda bulunması gerektiği vurgulandı.

Af Örgütü ayrıca, Irak hükümetini ve uluslararası toplumu DAİŞ tarafından istismar edilen Ezidi çocuklarına yardım etmek için ellerinden geleni yapmaya çağırdı.

Rapora göre, zulümden kurtarılan bu çocukların topluma katılabilmeleri için fiziksel ve düşünsel açıdan rehabilite edilmeleri gerekiyor.

Terör örgütü DAİŞ 3 Ağustos 2014'te Ezidi Kürtlerin yurdu olan Şengal’e yönelik gerçekleştirdiği saldırıda binlerce Ezidi öldürüldü, binlerce Ezidi de yerinden oldu. Örgüt, binlerce Ezidi’yi de kaçırdı. Bunlardan bazıları DAİŞ’in elinden kurtarıldı fakat çok sayıda kişinin de akıbeti halen bilinmiyor.

K24’e konuşan Ezidi İşleri Sorumlusu Cafer Simo, 2600 Ezidi çocuğun Şengal’den kaçırılarak DAİŞ tarafından zorla silah altına alındığını, bu çocuklardan 700’ünden halen haber alınmadığını söyledi.