Dicle Üniversitesi’nden Kürtçe tez açıklaması

Dicle Üniversitesi yaptığı açıklamada, “Kürtçe tez yazımının yasaklandığı” yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtti.

HABER MERKEZİ

Dicle Üniversitesi yaptığı açıklamada, “Kürtçe tez yazımının yasaklandığı” yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Dicle Üniversitesi yönetimi, “Kürtçe tez yazımının yasaklandığı” yönündeki iddialarla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “Son günlerde sosyal medya ortamlarında üniversitemizde “Kürtçe tez yazımının yasaklandığı” yönünde bir takım paylaşımların dolaşıma sokularak kamuoyunun yanlış ve yanıltıcı bilgilerle yönlendirilmeye çalışıldığı görülmüştür. Bundan dolayı konu ile ilgili doğru bilgileri paylaşarak kamuoyunu bilgilendirme gereği duyulmuştur” denildi.

2012, 2013 ve 2015 yıllarında açılan Kürt Dili ve Kültürü programlarının öğretim dilinin Türkçe olduğu ifade edilen açıklamada şu ifadalere yer verildi:

“Üniversitemizde Lisans düzeyinde Kürt Dili ve Kültürü programı 2012 yılında açılmıştır. Aynı alanda Tezsiz Yüksek Lisans Programımız 2013 yılında, Tezli Yüksek Lisans ve Doktora Programlarımız ise 2015 yılında açılmıştır. Bu programların öğretim dili, Türkçedir. Benzer bir biçimde üniversitemizde açık bulunan İngiliz Dili, Arap Dili, Fars Dili gibi filoloji bölümlerinin tamamında da öğretim dili Türkçedir. Bugüne kadar Kürt Dili ve Kültürü Tezsiz Yüksek Lisans programımızdan 86, Tezli Yüksek Lisans programımızdan 10, Doktora programımızdan ise 6 öğrenci mezun olmuştur. Faaliyete geçtiği günden bu yana bu programlarda herhangi bir statü değişikliği, öğretim dili değişikliği yapılmamıştır. Ayrıca bu günlerde üniversitemiz tarafından bu programlara ilişkin herhangi bir açıklama veya güncelleme de yapılmamıştır. Üniversitemiz, Kürt Dili ve Kültürü Yüksek Lisans ve Doktora programlarında ihtiyaç duyulan nitelikli bilim insanı ihtiyacını gidermek ve programları güçlendirmek amacıyla değişim programları kapsamında birçok Lisansüstü öğrenci yurtdışına gönderilmiştir. 2019 yılında Lisans ve Lisansüstü programlarımızı güçlendirmek için Irak Selahaddin Üniversitesi Rektörlüğü ile ikili işbirliği protokolü imzalayarak konuya verdiğimiz ehemmiyeti kamuoyu ile paylaşmıştık.”

Açıklamanın devamında, “Hal böyle iken son günlerde üniversitemizde “Kürtçe tez yazımının yasaklandığı” yönünde kötü niyetli ve kasıtlı açıklamalarla yeni ve fiili bir durum izleniminin oluşturulmaya çalışıldığı müşahede edilmektedir. Bu bakımdan bu tür paylaşımların yanlış, yanıltıcı ve yönlendirme maksatlı olduğu değerlendirilmektedir. Üniversitemiz, kurumsal itibarını yıpratmaya yönelik yanlış ve yanıltıcı beyanlara karşı hukuki haklarını saklı tutmaktadır” ifadeleri yer aldı.

“Üniversitemiz ile ilgili sosyal medya paylaşımlarındaki yanlış ve yanıltıcı bilgilere itibar edilmemelidir” denilen açıklamanın sonunda şunlar kaydedildi:

“Adalet, bilimsel özgürlük, farklılıklardan güç alma, insana saygı, kalite bilinci, katılımcılık, sosyal sorumluluk, tutarlılık gibi temel değerleri özümseyerek benimsemiş olan üniversitemiz, şeffaflık ve kamuoyunu bilgilendirme sorumluluğu bilincine sahiptir. TSE standartlarını uygulayan üniversitemizin uluslararasılaşma alanındaki başarıları son günlerde Erasmus+ çerçevesinde onaylanan 20 adet Uluslararası Kredi Hareketliliği projesiyle kanıtlanmıştır. Üniversitemiz, bütün dünyayı etkisi altına alan salgın sürecinde de COVID-19 aşı geliştirme programlarına kabul edilmiş ve bu alanda üzerine düşen görevi layıkıyla yerine getirmektedir. Bilimsel başarılarıyla uluslararası alanda emin adımlarla yürüyen üniversitemiz ile ilgili sosyal medya paylaşımlarındaki yanlış, yanıltıcı ve yönlendirici içeriklere yer verilmesi talihsizlik olarak değerlendirilmektedir. Bu itibarla üniversitemizin kurumsal bilgilendirmesi dışında, farklı mecralarda paylaşılan bilgilere itibar edilmemelidir.”

Son günlerde Dicle Üniversitesi’nde “Kürtçe tez yazımının yasaklandığı” yönündeki iddialar medyada yer almıştı.