Beyrut'ta büyük patlama: Ölü sayısı 70'e yükseldi

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta eski Başbakan Saad el-Hariri'nin evinin yakınlarında büyük bir patlama meydana geldi.

HABER MERKEZİ

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta eski Başbakan Saad el-Hariri'nin evinin yakınlarında büyük bir patlama meydana geldi.

Lübnan medyasında yer alan habere göre, Lübnan’ın başkenti Beyrut'taki limanda büyük bir patlama yaşandı. Patlamanın ardından onlarca yaralının hastanelere taşındığı bildirildi.

Eski Başbakan Saad el-Hariri’nin evine yakın bir noktada gerçekleşen patlamanın sesinin tüm Beyrut’ta duyulduğu belirtildi.

Lübnan Sağlık Bakanı Hamad Hasan, patlama nedeniyle en az 25 kişinin hayatını kaybettiğini bildirirken, "Şimdiye kadar 25'den fazla kişi hayatını kaybetti, yaklaşık 2 bin 500 yaralı var ve başkentin hastaneleri yaralılarla dolu" dedi.

Sağlık Bakanlığı, ilerleyen saatlerde ölü sayısının 70'e, yaralı sayısının da 3 bin 250'ye yükseldiğini duyurdu.

AFP'nin haberine göre, Beyrut liman bölgesindeki patlama şehrin büyük bir bölümünde hissedilirken, çevredeki binaların yanı sıra eski Başbakan Saad el-Hariri’nin evinde hasar oluştu.

Patlama nedeniyle hükümet binası ve Muhammed el-Emin Camisi'nde büyük hasar oluştu. Patlamanın etkisiyle çok sayıda binanın yıkıldığı, enkaz altında hala insanların olduğu belirtildi.

Patlamadan dakikalar sonra ikinci bir patlama daha meydana gelirken, Lübnan medyası, patlamanın ardından moloz altında kalmış insanların görüntülerini yayınladı.

LBC televizyon kanalına bağlanan Lübnan Sağlık Bakanı Hamad Hasan, patlamanın 'çok sayıda yaralanmaya' ve büyük hasara neden olduğunu söyledi.

Öte yandan, gözyaşlarına hakim olamayan Beyrut Valisi Mervan Abbud, limandaki patlamayı Hiroşima ve Nagazaki'ye benzetti.

Lübnan Emniyet Genel Müdürü ise, olayın, daha önce el konulan patlayıcıların tutulduğu bir depoda meydana geldiğini söyledi

KETAİB PARTİSİ GENEL SEKRETERİ ÖLDÜ

Bu arada Hristiyan Ketaib Partisi Genel Sekreteri Nizar Necaryan patlamada hayatını kaybetti.

KIZILHAÇ: PATLAMADA YÜZLERCE YARALI VAR

Kızılhaç Örgütü yetkililerinden Georges Kettaneh, yaptığı açıklamada, patlama nedeniyle yüzlerce kişinin yaralandığını belirtti. Patlamada ölülerin de olduğunu aktaran Kettaneh, sayı hakkında herhangi bir detay vermedi. 

Ayrıca Lübnan Kızılhaç Örgütü, Twitter hesabı üzerinden yayınladığı açıklamada, kendi bünyesinde ve ülkenin farklı bölgelerinde bulunan tüm ambulansların Beyrut'ta gönderildiği bilgisini paylaştı. 

HİZBULLAH: PATLAMADA SİLAH DEPOLARIMIZIN HEDEF ALINDIĞI İDDİASI GERÇEK DIŞI

Hizbullah'a yakın kaynaklar ülkenin yerel medyasına yaptığı açıklamada, Beyrut'taki patlamanın, kendilerine ait silah depolarında meydana geldiği ve saldırının İsrail tarafından gerçekleştirildiği yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

İSRAİL'DEN PATLAMAYA İLİŞKİN AÇIKLAMA

İsimlerinin açıklanmasını istemeyen İsrailli yetkililer ise, yerel basına yaptıkları açıklamalarda, Tel Aviv'in Beyrut'taki patlamayla bir ilgisi olmadığını öne sürdü.

Söz konusu yetkililer, İsrail'in olayla bağlantısını reddederek, patlamanın kaza olabileceğini ifade etti.

Lübnan medyası, patlamanın ardından moloz altında kalmış insanların görüntülerini yayımladı. 

RUSYA VE KAZAKİSTAN BÜYÜKELÇİLİK BİNALARINDA HASAR OLUŞTU

Rusya'nın Lübnan Büyükelçiliği’nden Sputnik’e yapılan açıklamada, Beyrut’ta meydana gelen patlamada elçilik binasının cephesinin hasar gördüğü, fakat Rus diplomatlardan yaralanan olmadığı ifade edildi.

Büyükelçilik yetkilisi, “Binamızın cephesinde küçük çaplı hasar var, elçilik çalışanlarının arasında yaralanan hiç kimse yok” ifadelerini kullandı.

Kazakistan'ın Beyrut Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada ise, patlamada Kazakistan'ın Beyrut Büyükelçisi Yerzhan Kalekenov’un yaralandığı, büyükelçilik binasında da hasar oluştuğu bildirildi.