Petrolün kaderi bugün belirleniyor

Uluslararası piyasalarda olumsuz etki yaratan toplantıda OPEC üye devletleri petrolün kaderini belirleyecek

Geçtiğimiz yıl rekor seviyede düşüşler yaşayan petrol fiyatlarında son iki yıldır artış gösterilmemesi nedeniyle petrol ihraç eden ülkelerin ekonomileri büyük bir krizin eşiğine gelmiş durumda. Krizin daha fazla büyümemesi ve etkilerine yönelik önlemler alınması amacıyla Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), bugün Avusturya'nın başkenti Viyana'da toplanıyor.

Uluslararası piyasalarda olumsuz etki yaratan toplantıda OPEC üye devletleri petrol fiyatlarını konuşarak, petrolün kaderini belirleyecek.

Petrol üretiminde kısılmaya gidilmesi yönünde anlaşmanın ağır bastığı görüşmelerde nihai kararın verilmesi bekleniyor. 14 ülkenin üye olduğu OPEC örgütünde en güçlü ülkeler ise Suudi Arabistan, İran ve Irak.

Irak ve İran anlaşmadan rahatsız

Gelirlerinin yüzde 72'sini petrolün oluşturduğu Suudi Arabistan'da petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle geçen yılın bütçe açığı 98 milyar doları bulmuştu. Bu nedenle Suudi’ler kısıtlama konusunda bir an önce anlaşma sağlanmasını istiyor.

İran ise kendisine yönelik alınan yaptırım kararları nedeniyle ayrıcalık isteyerek üretimi arttırmayı hedefliyor.

İki ülkenin tam tersi nedenlerle karşıt fikirde olması masada anlaşmanın önündeki en büyük engel olarak görülüyor.

Irak, hem içinde bulunduğu DAİŞ karşıtı savaş hem de ekonomik kriz nedeniyle varılması muhtemel anlaşmadan kendisinin muaf tutulmasını istiyor. Irak Petrol ve Enerji Komisyonu Başkanı Ariz Abdullah, ülkelerinin petrol üretiminin kısılması yönünde alınacak karara uyması halinde büyük bir ekonomik krize gireceklerini söyledi.

"OPEC, üretimin kısılması çağrısı yaparken Irak'ın yaşadığı ekonomik krizi ve teröre karşı verdiği savaşı göz önünde bulundurmalıdır" diyen Abdullah, Irak'ın bu anlaşma dışında tutulması gerektiğini ifade ediyor.

Toplantı öncesi petrolde hareketlilik

Bugün gerçekleştirilecek olan toplantının öncesinde dünya piyasaları da hareketlilik yaşadı. OPEC toplantısı öncesinde petrolün varil fiyatı daha çok düşüş seviyelerinde hareketlilik göstererek, 46,0 - 49,0 dolar aralığında değişim gösteriyor.

Rusya Enerji Bakanı Aleksander Novak, daha önce yapılan açıklamada, OPEC'in de katılacağı petrol üretim seviyelerini dondurma kararının piyasaların dengelenmesi için en etkili çözüm olduğunu, Rusya'nın da böyle bir adımı destekleyeceğini söylemişti.

Uluslararası Denetim ve Danışmanlık şirketi KPMG'nin Enerji Sektör Lideri Onur Okutur, OPEC toplantısında alınabilecek orta ölçekli bir üretim kesintisi kararının, petrolün varil fiyatını yeniden 60 dolar seviyelerine çıkarabileceğini belirtti.

Toplantının amacı

Petrol üretimi arttıkça rekabetten kaynaklı fiyat düşüşleri de gerçekleşiyor. Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu bakanları, Eylül ayında ön anlaşması yapılan üretimin kısılması kararını görüşmek üzere bugün bir araya gelecek. Grupta daha önce belirlenen 'istediğin kadar üret' politikası nedeniyle uluslararası piyasalarda rekabet ortamından kaynaklanan fiyat düşüşleri gerekleşti. Yaşanan fiyat düşüşleri nedeniyle OPEC üyesi olan ve gelirinin büyük bir bölümünü petrol üretiminden elde eden ülkeler ekonomik sorunlarla karşı karşıya geldi. Ancak üretimin kısıtlanması için yapılan toplantılarda Irak ve İran gibi iç ve dış sorunlar yaşayan ülkeler kısıtlama kararından rahatsız.

Kaynak: Kurdistan24, AA, BBC, Bloomberght