ABD: İran donanması tanker alıkoydu

Associated Press haber ajansına konuşan ABD askeri yetkilisi, İran donanmasının tankeri dün 5 saat boyunca alıkoyduğunu söyledi.

HABER MERKEZİ

ABD’li bir yetkili, İran donanmasının Hürmüz Boğazı yakınlarında Liberya bayraklı bir petrol tankerini durdurarak kısa bir süreliğine alıkoyduğunu açıkladı.

Associated Press haber ajansına konuşan ABD askeri yetkilisi, İran donanmasının tankeri dün 5 saat boyunca alıkoyduğunu söyledi.

Amerikan ordusunun Merkez Kuvvetler Komutanlığı’nın yayımladığı siyah-beyaz bir videoda, ‘Wila’ adlı Liberya bandıralı tankere helikopterden inen özel kuvvetler görülüyor.

Yetkili, İran’ın müdahalesi sırasında, öncesinde veya sonrasında Wila’dan herhangi bir çağrı gelmediğini belirtti.

ABD Merkez Kuvvetleri Komutanlığı, Hürmüz Boğazı’nın doğusundaki faaliyetleri denetleyen İran’ın dün görüntülenen müdahaleye iki gemisini dahil ettiğini de açıkladı.

ABD yetkilileri İran’ın tankeri alıkoyma sebebiyle ilgili bilgi vermezken, İranlı yetkililer müdahaleyle ilgili yorum yapmadı.

Tankerin ne tür bir kargo taşıdığı da netleşmiş değil.

İran ile Amerika arasındaki gerginlikler, ABD’nin İran’ın nükleer programıyla ilgili uluslararası anlaşmadan çekilmesinden bu yana tırmanmaya devam ederken, Körfez’deki çekişmeler de geçen yıldan bu yana arttı.

Geçen ay ABD’nin arama listesindeki bir petrol tankeri, İran’dan ham petrol kaçırılmasında kullanılmasının ardından Birleşik Arap Emirlikleri kıyısında kaçırılmıştı. Geminin daha sonra İran sularında bulunmasıysa, gemiyi kaçıranın da İran olduğu yorumlarına yol açtı. (Kaynak: VOA)