Kışlakçı: Yeni ve daha güçlü bir çözüm süreci başlayacak

“Kürtlerin bile beklemediği adımlar atılacak”
kurdistan24.net

Türkiye’de hükümet, Kürt sorununun çözümü ve PKK’nin silahsızlandırılması için yürüttüğü çözüm sürecinin akamete uğramasından 1 yıl sonra yeni çözüm hamlesi başlatıyor. TRT Arapça’nın eski Yayın Müdürü Turan Kışlakçı, hükümetin bu konuda bir hazırlık yaptığını, yeni çözüm sürecinin öncekinden çok daha ileri adımlar içerdiğini bildirdi.

Kürdistan 24’e açıklamalarda bulunan Kışlakçı, yeni çözüm sürecinin baharda başlayacağını söyledi. Bu konuda hazırlanan bir raporun hükümetin önünde olduğunu belirten Kışlakçı, yeni çözüm sürecinde Kürtlerin bile beklemeyeceği adımların atılacağını dile getirdi.

Bu adımların ne olacağı konusunda detay vermekten kaçınan Kışlakçı yeni sürecin öncekinden daha güçlü bir süreç olacağını, hazırlanan raporun da yasal ve anayasal olarak çok ileri demokratik adımların atılmasını içerdiğini söylemekle yetindi.

“Kürtlerin bile beklemediği adımlar atılacak”

Kışlakçı şöyle konuştu: “Çözüm sürecini hükümet bitirmedi. Dış güçlerin yönlendirmesiyle PKK süreci bitirdi. Aslında biten de çözüm süreci değil PKK ile görüşmeler bitti. Hükümet o günden bugüne yeni bir süreç başlatmanın arayışlarını sürdürüyor. Ve bildiğim kadarıyla bu konuda önemli bir hazırlık yapıldı. Önümüzdeki dönemde önceki çözüm sürecinden çok daha güçlü, Kürt sorununun çözümüne yönelik çok daha ileri adımları içeren adımlar atılacak. Bu yönde raporlar hazırlandığını biliyorum. Barzani'nin taraf olabileceği, Kürt halkının da bizzat taraf olacağı ve Kürtlerin de memnun kalacağı bir görüşme silsilesi başlayacak.

“HDP tavrını değiştirirse süreçte yer alabilir”

Çözüm süreci için yürütülen görüşmelerde HDP'nin yer alıp almayacağı sorusuna Kışlakçı da “HDP ne zaman ki Türkiye'ye yönelik düşmanca tavır sergileyen güçlerin etkisinden sıyrılır ve tamamen Kürt halkının talepleri doğrultusunda yani kendi özüne dönerse ve bu yönde bir tutum ortaya koyarsa hükümet kendileri ile görüşebilir” yanıtını verdi.

Sürecin bozulmasında FETÖ'nün rolüne de dikkat çeken Turan Kışlakçı, “Oslo sürecinin deşifre edilmesi Batı tarafından FETÖ'ye yaptırıldı. Dışarıdan yapılan operasyonlar ve FETÖ'nün müdahalesi ile süreç bozuldu” diye konuştu.

"Bir üst aşama"

Yeni sürecin daha farklı bir konseptle başlayacağını belirten Kışlakçı şunları söyledi: “AK Parti dönemi Kürtler için en fazla açılımın yapıldığı ve dil açısından Kürtçe televizyonların gazetelerin kurulduğu bir dönem. Bu anlamda Kürt dili okullarda seçmeli dil haline geldi. Fakat bir sonraki hedef bunun tamamen bir üst aşaması olacak. Kısacası şunu söyleyebilirim; şu ana kadar atılan o büyük adımların daha ötesinde çok büyük adımlar atılacak.”

Kürdistan 24 / İSTANBUL - Ercan DAĞ