Belgelendi: İyileşen hasta tekrar virüse yakalandı

Hong Kong’da yeni tip coronavirüs (Covid-19) olup iyileşen bir adamın dört buçuk ay sonra tekrar virüse yakalanmasıyla ilk defa hastalığın yeniden bulaştığı şeklinde belgelendiği belirtildi.

HABER MERKEZİ - Hong Kong’da yeni tip coronavirüs (Covid-19) olup iyileşen bir adamın dört buçuk ay sonra tekrar virüse yakalanmasıyla ilk defa hastalığın yeniden bulaştığı şeklinde belgelendiği belirtildi.

Hong Kong Üniversitesi’ndeki araştırmacılar bulguların dünya genelinde 800 bin kişiyi öldüren hastalığın sürü bağışıklığına rağmen yayılmaya devam edebileceğini gösterdiğini söyledi.

33 yaşındaki hasta Covid-19 olup nisan ayında hastaneden taburcu edilmişti ancak İngiltere üzerinden İspanya’dan döndükten sonra 15 Ağustos’ta yapılan testi tekrar pozitif çıktı.

Hastanın ikinci sefer başka bağlantılarla corona virüsü kaptığı ve hastalığın ikinci seferde semptomsuz seyrettiği ifade edildi.

Araştırmacılardan doktor Kai Wang To şöyle konuştu: “Bulgular aşının işe yaramayacağı anlamına gelmiyor. Aşı ile sağlanacak bağışıklık doğal yolla oluşacak bağışıklıktan farklı olabilir. Aşının ne kadar etkili olacağını görmek için aşı denemelerinin sonucunu beklememiz gerekecek.”