Video- Irak Ordusu Musul’a daha fazla güç yığıyor

K24 kamerası Musul’daki çatışmaları ve sivil vatandaşların sığınacak yer arayışlarını görüntüledi.
kurdistan24.net

K24 / Musul- Irak ordusuna bağlı birlikler, Musul’un doğusundaki Bekir Mahallesi’nde kontrolü sağlamak için DAİŞ teröristleriyle ağır çatışmalar içinde. Mahallenin büyük bir bölümü kurtarıldı kalan kısmı için operasyon devam ediyor.

Iraklı güçler, Musul’u DAİŞ’ten kurtarma operasyonu kapsamında ilerleme kaydetmeye devam ederken DAİŞ teröristleri de bombalı araçlar ve keskin nişancılarla savunma yapmaya çalışıyor. Teröristler ayrıca kaçtıkları yerlere mayın ve el yapımı patlayıcılar gizliyor.

K24 mikrofonuna konuşan Anti-terör birliklerinde görevli komutan, “Şu an inisiyatifi ele geçirmiş durumdayız. Operasyonlarımız kentin sonra noktasına kadar devam edecek. Evlere yerleştirilmiş bombalı tuzakları imha etme faaliyetlerine başladık. DAİŞ’in öyle sanıldığı gibi bir savunma gücü kalmadı ancak bombalı araçlarla saldırıyor. Bu bizi çok etkilemiyor aslında çünkü daha önce Felluce ve Ambar’da da savaştık. Bu konuda tecrübeliyiz. Şu ana kadar Musul’un doğusunun yüzde 60’ı kurtarıldı.” ifadesini kullandı.

Musul’un iç mahallelerine gidildikçe evlerde ve diğer binalarda yaşanan tahribat daha da artıyor. Bir yandan DAİŞ’in yerleştirdiği bombalar öte yandan ordu birliklerinin top atışları evlerde çok büyük maddi hasara yol açıyor.

Mahallelerde çatışmalar devam ederken sivil halkta çatışmalı bölgelerden güvenlikli yerlere sığınmaya devam ediyor. Her gün onlarca sivil güvenlik güçlerinin kontrolündeki bölgelere akın ediyor.

Mikrofonumuzu uzattığımız siviller, DAİŞ’in, kontrolündeki mahallelerden kurtarılmış mahallelere havanlarla saldırarak sivilleri hedef aldığını söyledi. Siviller DAİŞ esaretinden kurtulduklarına sevindiklerini ancak evlerinin zarar gördüğü için sığınacak bir yer arama çabasına girdiklerini ifade etti.

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgilere göre Irak ordusu, çatışmaların yoğunlaşmasından ötürü Musul’a daha fazla güç yığıyor. Ayrıca operasyonun, daha da genişletilerek yürütüleceği ifade edildi.