Trump olaylı kentte: Sert ve güçlü olmalısınız

Son günlerde ırkçılık karşıtı protestolarla gündeme gelen Wisconsin'in Kenosha kentine giden ABD Başkanı Donald Trump, “Biz kente geleceğimizi duyurduktan birkaç saat sonra olaylar durdu. Sert ve güçlü olmalısınız” dedi.

HABER MERKEZİ - Son günlerde ırkçılık karşıtı protestolarla gündeme gelen Wisconsin'in Kenosha kentine giden ABD Başkanı Donald Trump, “Biz kente geleceğimizi duyurduktan birkaç saat sonra olaylar durdu. Sert ve güçlü olmalısınız” dedi.

Trump, Wisconsin eyaletinin Kenosha kentinde siyah Jacob Blake'nin polis tarafından 7 el ateşle vurulması nedeniyle yaşanan olayların ardından bugün kente gitti.

Beraberinde Adalet Bakanı William Barr ve İç Güvenlik Bakan Vekili Chad Wolf ile kentteki protestolardan zarar gören ve yakılan iş yerlerini gezen Trump, "Buraları onaracağız, insanların iş yerlerini yeniden inşa etmelerine yardım edeceğiz" vaadinde bulundu.

Trump, turu esnasında güvenlik güçleri ile de sohbet ederek, "Güvenlik güçleri muhteşem bir iş çıkardı" yorumunu yaptı.

Ulusal Muhafızların ve federal güçlerin devreye girmesinin ardından kentteki olayların yatıştığını vurgulayan Trump, "Biz kente geleceğimizi duyurduktan birkaç saat sonra olaylar durdu. Sert ve güçlü olmalısınız" ifadesini kullandı.

Eyalet valisi ve kent belediye başkanı, Trump'ın ziyaretinin olayları ateşleyeceği gerekçesiyle başkanın kente gelmesine karşı çıkmışlardı.

Trump, Portland'da devam eden olaylara da değinerek, Oregon Valisi ve Portland Belediye Başkanının da bir an önce federal hükümetten yardım istemesi gerektiğinin altını çizdi.

SİYAHLARA YÖNELİK POLİS ŞİDDETİ HALKI SOKAKLARA DÖKTÜ

Kenosha'da 23 Ağustos'ta yaşanan olayda polis, Jacob Blake adlı siyah vatandaşı sırtından 7 el ateş ederek vurmuş, hastaneye kaldırılan Blake'nin belden aşağısının felç kaldığı açıklanmıştı.

Diğer yandan Blake'nin ailesinin, bugün kenti ziyaret etmesi beklenen Trump ile görüşmeyi kabul etmediği, bu sebeple Trump'ın aileyle görüşmeyeceği haberi medyaya yansımıştı.

ABD'de mayısta Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde polis şiddeti sonucu George Floyd'un hayatını kaybetmesinin ardından ülke genelinde yaklaşık bir ay süren yoğun ve şiddet içerikli protestolar yaşanmıştı.