Trump: O gazeteyi kapattırmam

ABD Başkanı Donald Trump, ordunun bağımsız gazetesi Stars and Stripes’ın kapatılmasına izin vermeyeceğini açıkladı.

HABER MERKEZİ - ABD Başkanı Donald Trump, ordunun bağımsız gazetesi Stars and Stripes’ın kapatılmasına izin vermeyeceğini açıkladı.

ABD Savunma Bakanlığı, gazetenin Eylül sonundan itibaren yayının durdurulması, Ocak ayıyla birlikte de tamamen kapatılması talimatı vermişti. Kapatılma gerekçesi olarak da Pentagon bütçesinden yapılması öngörülen 15,5 milyon dolarlık kesinti gösterilmişti.

Donald Trump, Twitter’da yaptığı açıklamada “Amerika benim gözetimim altında Stars and Stripes dergisinin fonlarını kesmeyecek, büyük ordumuz için harika bir bilgi kaynağı olmaya devam edecek” dedi.

Adını ABD bayrağındaki yıldızlar ve çizgilerden alan Stars and Stripes’ın 2021 savunma bütçesinde yer alan kısıtlamalar kapsamında kapatılacağı biliniyordu. Ancak Trump bugüne dek kapatılma hakkında konuşmamıştı.

Trump’ın ülkenin silahlı kuvvetlerinin sadık bir destekçisi olduğunu vurgulayan açıklamaları, Cuma günü yaşanan bir tartışmanın ardından geldi.

The Atlantic dergisinin dört isimsiz kaynağa dayandırdığı haberde, Trump’ın savaşta ölen ABD askerleri için “kaybedenler” dediği iddia edildi. Haberde, Başkan Trump’ın Birinci Dünya Savaşı’nın bitiren ateşkes anlaşmasının 100’üncü yıldönümü vesilesiyle 2018’de yaptığı Fransa ziyareti sırasında, Avrupa topraklarında ölen ABD askerlerinin yattığı mezarlığı ziyaret etmek istemediği ve askerler için “kaybedenler” ifadesini kullandığı iddia edilmişti.

ABD Başkanı ise bu iddiaları yalanlayarak seçimi etkileme çabası olarak niteledi.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper yaptığı yazılı açıklamada, “Başkan Trump, ülkemizin ordu mensuplarına, savaş muhariplerine ve ailelerine büyük saygı ve hayranlık duymaktadır. Bu nedenle de silahlı kuvvetlerimize daha fazla ödenek sağlanması için savaştı” dedi.

KONGRE’DEN GAZETENİN KAPATILMASI KARARINA TEPKİ

Gazetenin kapatılma kararına ABD Kongresi’den de tepki geldi. Cumhuriyetçi ve Demokrat 15 senatör, Savunma Bakanı Mark Esper’e yazdıkları mektupta, federal hükümetin bütçesini finanse eden geçici karar yürürlükteyken bakanlığın bu adımının yasal olmadığı uyarısında bulundu.

2021 savunma bütçesi, Kongre’nin her iki kanadında da onaylanmış olsa da ortak bir metinle Başkan Trump’a imza için gönderilmemişti.