Sirvan Barzani: Bağdat bağımsızlığı konuşmaya hazır

Kürdistan Peşmerge güçlerinin üst düzey komutanlarından Sirvan Barzani, Bağdat Hükümeti'nin bağımsızlık konusunu konuşmaya hazır olduğunu belirtti.

Haber Merkezi-

Kürdistan Peşmerge güçlerinin üst düzey komutanlarından Sirvan Barzani, Bağdat Hükümeti'nin bağımsızlık konusunu konuşmaya hazır olduğunu belirtti.

Alman Die Welt gazetesine konuşan Barzani, Irak Hükümeti ile bağımsızlık görüşmelerine başladıklarını söyledi. Barzani,” Merkezi hükümetle bağımsız bir Kürdistan olup olmayacağı konusunda görüşmelere başladık. Tartışıyoruz. Gelecekte mutlaka bütün bölge için bir referandum yapılacak” dedi.

Musul harekatının Bağdat'la ilişkileri nasıl etkilediğine yönelik bir soru üzerine Barzani, bunun tarihsel bir ilerleme sağladığını, operasyon sonrası Kürdistan Başkanı Mesut Barzani'nin bir heyetle Bağdat'a gidip olumlu bir görüşme gerçekleştirdiğini dile getirerek, "Musul’un kurtarılmasının ardından iki taraf arasında olumlu bir anlaşma olacağını umuyoruz” ifadelerini kullandı.

“Olumlu bir anlaşmadan neyi kastediyorsunuz?” sorusuna ise Barzani şöyle cevap verdi:

”Peşmerge ile Irak ordusunun birlikte savaşması, zaten böyle bir anlaşmanın temelini oluşturuyor. Bağımsız bir Kürdistan tartışması da olacak. ‘Bağdat: Neden olmasın’ dedi. Bağdat’la ülkenin bölünmesini ve bizim bağımsız bir devlet olmamızı resmen konuşuyor olmak, bizim için yeni bir durum. Musul’un DAİŞ'ten kurtarılmasının ardından kentin ve bölgenin geleceğini bizimle tartışmaya hazır olduklarını belirttiler”

Kürdistan Başkanı Mesut Barzani de 16 Kasım'da Peşmerge Güçlerinin DAİŞ'ten kurtardığı Başika kasabasını ziyareti sırasında yaptığı konuşmada " "Şimdiye kadar hep savaştan bahsettik. Biraz da kendimizden bahsetmenin zamanı gelmiştir. 2 yıldır DAİŞ'le savaşıyoruz. Artık Bağdat'la bağımsızlık konusunu açık bir şekilde konuşuyoruz. Bağımsızlık Kürt halkının hakkıdır" ifadelerini kullanmıştı.