Başkan Barzani, Irak Genelkurmay Başkanı’nı kabul etti: İşbirliğine devam

Genelkurmay Başkanı Osman Ali Ferhud el Xanimi, Başkan Mesut Barzani’ye tüm ayrıntıları anlattı.

Erbil/K24- Kürdistan Başkanı Mesut Barzani, bugün Pirmam’daki (Selahaddin) başkanlık konutunda kabul ettiği Irak Genel Kurmay Başkanı Osman Ali Ferhud el Xanimi’den, Musul operasyonunda yaşanan son gelişmeler ve operasyon ayrıntılarına ilişkin brifing aldı.

Genelkurmay Başkanı Xanimi, başkanlığını yaptığı kalabalık bir askeri heyetle birlikte Başkan Barzani’yi makamında ziyaret etti.

Başkanlık kaynaklarından edinilen bilgilere göre Başkan Barzani ile Osman Ali Ferhud Xanimi görüşmesinde Musul operasyonunun tüm detayları masaya yatırıldı. Xanimi Musul’da yaşana son gelişmelere ilişkin Barzani’yi bilgilendirdi.

Musul operasyonu toplam sayıları 100 bini bulan Irak ordusu, Peşmerge güçleri ve ABD öncülüğündeki DAİŞ karşıtı Uluslararası Koalisyon askerlerinin katılımıyla 17 Ekim 2016 tarihinde başladı. Operasyonda şu ana kadar Musul’un doğusunda büyük kısım kontrol altına alındı.

Toplantıda iki tarafın da Musul operasyonu kapsamında Kürdistan Peşmerge güçleri ile Irak ordusunun yürüttüğü işbirliğinin önemini vurgulayarak devam etmesi hususunda görüş birliğine vardığı kaydedildi. 

İlk başta hızlı ilerleyen ve DAİŞ teröristlerinin savunma yapmadan kaçmalarına sahne olan Musul operasyonu, son günlerde daha yavaş ilerliyor. Güvenlik kaynakları, teröristlerin daha güçlü savunma yaptığını belirterek operasyon planının değişebileceğine işaret etti. Genelkurmay başkanı Xanimi’nin Başkan Barzani tarafından kabul edildiği toplantıda bu konuyu da gündeme getirdiği belirtildi.