K24 ÖZEL - İBB Şehir Tiyatroları'nda ilk kez Kürtçe oyun sahnelenecek

2020 programını bir basın toplantısı ile açıklayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları, ekim programında Kürtçe özel bir tiyatro grubunun oyununa ev sahipliği yapacak.

Ercan Dağ / İSTANBUL - İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları'nda ilk kez Kürtçe oyun sahnelenmesini değerlendiren Kürt tiyatrocular, bunun önemli bir adım olduğunu söyledi.

2020 programını bir basın toplantısı ile açıklayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları, ekim programında Kürtçe özel bir tiyatro grubunun oyununa ev sahipliği yapacak.

İBB Şehir Tiyatroları’nın açıkladığı program içerisinde bir de Kürtçe tiyatro oyunu yer alıyor.

Mezopotamya Kültür Merkezi’nin (MKM) tiyatro grubu olan Teatra Jiyana Nû (Yeni Yaşam Tiyatrosu) Dario Fo’nun oyunu “Bêrû” (Yüzsüz) ile Şehir Tiyatroları Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde sahnelenecek.

Dilawer Zeraq’ın Kürtçe’ye çevirdiği, Nazmi Karaman’ın yönetip Rugeş Kırıcı, Ömer Şahin, Rewşan Apaydın ve Cihat Ekinci’nin rol aldığı bu oyun ile Şehir Tiyatroları’nın 106 yıllık tarihinde bilinen ilk Kürtçe oyun sahnelenmiş olacak.

Konuyla ilgili K24’e konuşan tiyatro oyuncusu Rugeş Kırıcı, “İBB, pandemi nedeniyle zor günler yaşayan tiyatro gruplarına destek vermek istedi. Yapılan çağrılarda, İBB sahnelerinde tiyatro oyunu oynanabileceği söylendi. Biz de internet sitesinden başvuru yaptık ve bu başvuru kabul edildi. Gaziosmanpaşa’daki sahneye davet edildik. Tiyatro oyunumuzu orada oynayacağız” dedi.

Tiyatro oyuncusu Cihat Ekinci de K24’e yaptığı açıklamada, “Bu çok kıymetli bir adımdır. Umuyorum Kürt kültürü ile Türkiye’deki diğer kültürler için bir yol açar. Böylesi çalışmaların İzmir, Ankara ve Adana gibi Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı kentlerde de yapılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Şu ana kadar birçok Kürtçe oyun İstanbul’daki özel sahnelerde oynanıyordu ve bu sahnelerin sayısı azdı.

Öte yandan “Bêrû” oyunu 13 Ekim’de Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde sahnelenecek.