Kazimi: Büyükelçiliklerin kapanması felakete yol açar

Irak Hükümet Sözcüsü Ahmed Molla Talal, düzenlediği basın toplantısında gündemdeki gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

HABER MERKEZİ - Irak Başbakanı Mustafa Kazimi, ülkedeki herhangi bir temsilciliğin ya da büyükelçiliğin kapanmasının felakete yol açabileceğini bildirdi.

Irak Hükümet Sözcüsü Ahmed Molla Talal, düzenlediği basın toplantısında gündemdeki gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Irak’ın işgal altında olmadığını dile getiren Ahmed Molla Talal, Uluslararası Koalisyon’un ülkede kalmasının önceki hükümetlerin kararı olduğunu belirtti.

Talal, Mustafa Kazimi’nin, Irak’ın ABD ile İran arasındaki savaş alanı olmayı reddettiğini aktardı.

Ahmed Molla Talal, Mustafa Kazimi’nin ülkedeki herhangi bir temsilciliğin ya da büyükelçiliğin kapanmasının felakete yol açabileceğini söylediğini ifade etti.

Irak hükümeti sözcüsü, 19 güvenlik görevlisinin ve yetkilinin Bağdat'taki görevlerini yerine getirmedikleri suçlamasıyla tutuklandığını söyledi.

ABD BÜYÜKELÇİSİ BAĞDAT’TAN AYRILDI

K24 Bağdat muhabiri dün, yabancı misyon temsilciliklerinin bulunduğu Yeşil Bölge’ye yönelik füze saldırılarının sürmesi nedeniyle ABD’li Büyükelçi Matthew Tueller’in Bağdat’tan ayrıldığını ve Erbil Başkonsolosluğu’nda kaldığını aktarmıştı.

Muhabirimiz, büyükelçiliğin kapatıldığına dair iddiaların da dolaştığını ancak bu konuda resmi bir açıklamanın yapılmadığını belirtmişti.

Washington Post gazetesi, artan füze saldırıları nedeniyle ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği’nin kapatılması uyarısında bulunulduğunu ve kapatılma sürecinin 90 günü bulabileceğini yazmıştı.

Gazetenin, Mustafa Kazimi’nin ofisinden üst düzey bir yetkiliye dayandırdığı bilgiye göre Kazimi, ABD’yi kararından vazgeçirmek için bazı Batılı ülkeler aracılığıyla lobi faaliyeti yürütüyor. ABD’nin çekilmesi halinde de 3 Avrupa ülkesinin temsilcisinin Bağdat’ta kalmaya devam edeceğini belirttiği öğrenilmişti.

MİLİS GRUPLARINDAN TEHDİT

Son günlerde Irak’taki milis gruplarının ABD güçlerine yönelik tehditleri artmış durumda. Geçtiğimiz günlerde Haşdi Şabi bileşenlerinden Irak Hizbullahı (Ketayib Hizbullah) Güvenlik Sorumlusu Ali Askeri yaptığı açıklamada, ABD askerlerine yönelik tehditler savurmuştu.

Öte yandan Nuceba Hareketi isimli milis grubu genel sekreteri Ekrem Kabi de ABD Büyükelçiliği’nin askeri faaliyetlerle Irak’ın egemenlik haklarını ihlal ettiği iddiasında bulundu ve tavır almak için bütün güçlerin resmi kararının beklediklerini söylemişti.

Arap medyasında yer alan haberlere göre artan tehditler nedeniyle 15 ülke de Bağdat’taki büyükelçiliklerini kapatmayı düşünüyor.

POMPEO IRAK YÖNETİMİNİ UYARDI

ABD basınında yer alan haberlere göre, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih ve Mustafa Kazimi ile yaptığı telefon görüşmelerinde, Bağdat'taki ABD Büyükelçiliğini kapatma planını gündeme getirmişti.

İki Iraklı yetkili de ABD'nin gelecek birkaç ay içinde Bağdat'taki büyükelçiliği kapatmaya yönelik ön adımlar atmaya başladığını, kapatmanın Amerikan askerlerinin Irak'tan çekilmesiyle aynı anda gerçekleşebileceğini ve Erbil'deki Başkonsolosluğun açık tutulacağını belirtmişti.

Bağdat'ta bulunan iki Batılı diplomat da ülkelerinin diplomatik misyonlarının ABD'nin planından haberdar edildiğini bildirilmişti.