Nobel Barış Ödülü'nün sahibi belli oldu

Nobel Barış Ödülü sahibini buldu

HABER MERKEZİ - 2020 Nobel Barış Ödülü, Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı'na verildi.

Nobel Ödül Komitesi Başkanı Berit Reiss-Andersen, Oslo'da düzenlenen toplantıda, 2020 Barış Ödülü'nün Dünya Gıda Programı'na (WFP) verildiğini duyurdu.

Berit Reiss-Andersen, yaptığı açıklamada, yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgınının dünyanın dört bir yanında açlıkla mücadele eden milyonlarca insanın dertlerini daha fazla artırdığını söyledi.

Reiss-Andersen, hükümetlere WFP gibi bu alanda çalışan yardım kuruluşlarına daha fazla maddi destek sağlamaları çağrısı yaptı.

Nobel Ödül Komitesi Başkanı, "Komitenin, bu yılki ödülle, dünyanın dikkatini açlık tehlikesi çeken milyonlarca insanın sorunlarına çekmeyi arzu ettiğini" söyledi.

Ödül kapsamında WFP’ye 10 milyon İsveç Kronu (yaklaşık 1.1 milyon dolar) ödül verilecek.

BM Dünya Gıda Programı, yardıma muhtaç ülkelerde ekonomik ve sosyal kalkınmanın desteklenmesi amacıyla gıda yardımı sağlanması, acil durum ve kriz anlarında ortaya çıkan gıda ihtiyaçlarının karşılanması, BM kuruluşları ve Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) tavsiyeleri uyarınca dünya gıda güvenliğinin desteklenmesi konularında, 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda yardım faaliyetleri yürütüyor.

DÜNYA GIDA PROGRAMI'NDAN NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ İÇİN TEŞEKKÜR

Öte yandan WFP, Nobel Barış Ödülü'ne layık görülmelerinden dolayı teşekkür mesajı yayımladı.

Merkezi Roma'da olan WFP'nin Twitter hesabından yapılan paylaşımda, "WFP'yi Nobel Ödülü ile onurlandırdığınız için en derin teşekkürlerimizi sunarız. Bu, dünyaya barış ve Sıfır Açlık Hedefi’nin (Zero Hunger) el ele yürümekte olduğunu güçlü şekilde hatırlatıyor" ifadeleri kullanıldı.

SON İKİ YILIN ÖDÜLLERİ

Nobel Barış Ödülü'nü geçtiğimiz yıl, ülkesinin Eritre ile olan 20 yıllık savaşını bitirme yönünde gösterdiği çabalar nedeniyle Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed’e verilmişti.

2018 Nobel Barış Ödülü ise, Ezidi Kürt insan hakları savunucusu Nadia Murad ile Kongolu Doktor Denis Mukwege’ye verilmişti.

Nadia Murad ve Denis Mukwege, "Silahlı çatışmalarda cinsel şiddetin bir araç olarak kullanılmasının bitirilmesi için yaptıkları çalışmalar" nedeniyle ödüle layık görülmüştü.