Başkan Barzani: Bütçe yasası alaycı bir tavırla hazırlanmış

Başkan Barzani Irak Parlamentosunca kabul edilen 2017 yılı bütçesini eleştirerek halkın aydınlatılması çağrısında bulundu.

K24 / Erbil- Kürdistan Başkanı Mesut Barzani, Irak parlamentosunca kabul edilen 2017 yılı bütçesine ilişkin bir açıklama yayımladı. Barzani bütçe yasasının belirsiz olduğunu belirterek “lastik gibi” benzetmesini kullandı.

Başkanlık sitesinde yer alan Başkan Mesut Barzani imzalı açıklamada, Irak’ın 2005’ten bu yana bütçe krizi yarattığı belirtilerek şu ana kadar yapılanların yeni olmadığı vurgulandı.

Başkan Barzani mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Parlamentodan geçen bütçe yasasında Peşmerge için ayrılan payın yer aldığı madde açıklayıcı değil ve üzerinde farklı yorumlar yapılabilir. Adeta bir lastik gibi her tarafa çekilebilir ve sanki alay ediliyormuş gibi bir havayla hazırlanmıştır.

Bütçedeki Kürdistan ve Peşmergeyle ilgili kısımlarında yaratılan sorunlar yeni değildir. 2005 yılından bu yana Irak hükümeti Kürdistan’ın payına düşen bütçede sorumluluğunu yerine getirmemiştir ve sürekli sorunlar çıkarmıştır. Kürdistan bütçesini kesen ve Kürdistan halkını aç bırakmayı amaçlayan zihniyet yeniden tekerrür edilmiş ve Kürdistan halkının rızkına ve ekmeğine göz diken bu zihniyete destek verenler de halkın sorunlarını çözmeye hiçbir zaman hazır olmadıklarını göstermiştir.

 Bağdat’ta parlamentoda bulunan Kürt fraksiyonların, Kürdistan hükümeti ile bir araya gelerek bu hususu geniş çaplı olarak ele almalarını gerekli buluyorum. Bu hususta bütün detayların ele alınmalı ve eğer bu bütçe yasası Kürdistan halkının çıkarına olup gelirlerini arttıracaksa üzerinde mutabakata varılsın ancak eğer Kürdistan halkının çıkarına değil ve halk zarar görecekse o zaman da oynan siyasi oyunlar ve doğrular açığa vurulmalıdır.”