Ezidi öğrenci kamp koşullarına rağmen Irak birincisi oldu

Ezidi Kürt öğrenci Hiba Kasım, kamp koşullarına rağmen Irak’ta yapılan üniversite sınavında birinci oldu.

HABER MERKEZİ - Ezidi Kürt öğrenci Hiba Kasım, kamp koşullarına rağmen Irak’ta yapılan üniversite sınavında birinci oldu.

Ailesiyle birlikte Duhok'taki Qadiya Kampı'nda yaşamını sürdüren Ezidi öğrenci Hiba Kasım, Irak’ta yapılan üniversite sınavında büyük başarı elde ederek, kamp koşullarına rağmen 100 üzerinden 99,8 puan aldı.

AFP’ye konuşan Hiba Kasım, “Bu yıl zor geçti. Kamp hayatı çok çetindir. Özellikle üniversiteye hazırlananlar için daha da zordur. Sınavlara hazırlanan öğrencilerin sessiz ortama ihtiyaçları var” dedi.

Sınava hazırlanırken ailesinin kendisine destek verdiğini belirten Hiba Kasım, “Bu yıl benim için zor bir yıl oldu. Özellikle annem ve babam bana destek oldular. Onların desteğiyle istediğim puanı aldım. Her zaman bana güç verdiler ve kazanacağıma inanıyorlardı” ifadelerini kullandı.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin Duhok’ta mülteci kızlar için açtığı okulda eğitim alan Ezidi Kürt öğrenci, kampta öğretmen sayısı az olduğu için babasının kendisi için kiraladığı arabayla Duhok’a okula gidip geldiğini ve burada sınava hazırlandığını söyledi.

Hiba Kasım ayrıca, sınavı kazanmak için sosyal medya ve telefondan uzak kaldığını dile getirdi.

Hiba babası Kasım Hasan ise, “Kamp şartları çok kötü, çoğu zaman elektrikler kesiliyor, su bulunmuyor. Kamp kalabalıktır. Çadırlar ve evler birbirine karışmış durumda. Hiba’ya eğitim verecek bir öğretmen ve ders çalışacak bir odası bile hiç olmadı” diye konuştu.