Halepçe narı Fransa’ya ihraç ediliyor

Tarım ve Su Kaynakları Bakanı Begerd Talabani, Halepçe’de yetiştirilen narın Fransa’ya ihraç edileceğini, Halepçe’de de nar suyu fabrikası kurulacağını söyledi

HALEPÇE (K24) - Tarım ve Su Kaynakları Bakanı Begerd Talabani, Halepçe’de yetiştirilen narın Fransa’ya ihraç edileceğini, Halepçe’de de nar suyu fabrikası kurulacağını söyledi.

Halepçe Nar Festivali’nde konuşan Bakan Begerd Talabani, “Kürdistan Bölgesi’nde bulunan Fransa Başkonsolosluğu’yla birlikte, Halepçe narıyla ilgili bilimsel testler yapılması için çalışıyoruz. Bu çerçevede bir meyve suyu fabrikasının kurulması için çalışmalara başlıyoruz” dedi.

Talabani, Halepçe’de yetiştirilen narın Fransa’ya ihraç edilmesi için görüşmeler yaptıklarını, yakın zamanda fiili adımların atılacağını kaydetti.

Önümüzdeki günlerde Kürdistan Bölgesi’nde 3 tahıl fabrikasının temelinin atılacağını söyleyen Bakan Talabani, bu sayede Kürt çiftçinin buğdaylarının satın alınabileceğini ifade etti.

Bugün başlayan 6’ncı Halepçe Nar Festivali’nde narların yanı sıra diğer yerli ürünler de sergileniyor.

Kürdistan Bölgesi’nde yetiştirtilen narlar, iç ihtiyacın üzerinde bir kapasiteye sahip. Halepçe, bu alanda ilk sırada yer alıyor.