Eski astronot senatör seçildi

Demokratların adayı eski astronot Mark Kelly, geleneksel olarak Cumhuriyetçilere oy veren Arizona eyaletinde bir sandalye kazandı.

HABER MERKEZİ - Demokratların adayı eski astronot Mark Kelly, geleneksel olarak Cumhuriyetçilere oy veren Arizona eyaletinde bir sandalye kazandı.

Fox News televizyonu ve New York Times gazetesinin haberlerine göre, 56 yaşındaki eski astronot Mark Kelly, bütün oyların sayımının tamamlanmasının ardından "bu misyonda da başarılı olacağını" söyledi.

Mark Kelly, 2011 yılında bir suikast girişiminden kurtulan eski Kongre Üyesi Gabrielle Giffords ile evli.

Öte yandan 100 sandalyenin 53'ünün Cumhuriyetçilere ait olduğu Senato'da Kelly'nin bir sandalye kazanması, Demokratlar açısından önem taşıyor. Amerikalılar yeni başkanlarının yanı sıra Temsilciler Meclisi üyelerinin tamamını ve Senato'nun da 35 üyesini seçmek için sandık başına gitti.

Donald Trump Florida, Texas, Ohio, Kentucky, Kansas, Louisiana, Indiana, Wyoming, West Virginia, South Carolina, Idaho, Alabama, Mississippi, Tennessee, Oklahoma, Arkansas, Utah, South Dakota, North Dakota, Missouri, Nebraska, Iowa and Montana eyaletlerinde kazandı.

Joe Biden ise Maine, Arizona, Hawaii, Minnesota, Colorado, New Mexico, California, New Hampshire, Oregon, Vermont, Virginia, Washington, Rhode Island, New York, New Jersey, Massachusetts, Maryland, Illinois, Delaware, Connecticut ve ayrıca District of Columbia’da kazandı.

Ancak gözler kilit eyaletler olarak adlandırılan Pennsylvania ve Michigan eyaletlerinde.