ABD’de hangi eyaletler el değiştirdi?

Başkanlık seçiminde oy sayımı devam ettiği ABD’de Demokrat aday Joe Biden, Cumhuriyetçi Donald Trump karşısında yarışı önde götürse de kritik eyaletlerden çıkacak nihai sonuçlar Beyaz Sarayı kimin yöneteceğini belirleyecek.

HABER MERKEZİ - Başkanlık seçiminde oy sayımı devam ettiği ABD’de Demokrat aday Joe Biden, Cumhuriyetçi Donald Trump karşısında yarışı önde götürse de kritik eyaletlerden çıkacak nihai sonuçlar Beyaz Sarayı kimin yöneteceğini belirleyecek.

2016 yılında yapılan seçimlerde Demokrat aday Hillary Clinton toplamda daha fazla oy alsa da Donald Trump salıncak eyalet olarak tabir edilen kritik bölgelerde daha fazla delege kazanarak seçimin galibi olmuştu.

Pennsylvania, Kuzey Carolina ve Georgia eyaletlerinde Cumhuriyetçi aday Trump seçimleri önde götürüyor ancak oy sayımı devam ediyor. Özellikle Pennsylvania'da posta yoluyla gelen oy sayımının sonunda Biden'ın Trump'ın önüne geçmesi bekleniyor.

EL DEĞİŞTİREN EYALETLER

ARIZONA

Demokratların zafer ilan ettiği Arizona eyaletinde 2016 yılında Trump yüzde 48 oyla 11 delege kazanmıştı. Oy sayımının devam ettiği eyalette oyların Erbil saatiyle 08.40 itibariyle yüzde 86'sı sayılmış durumda ve Biden, Trump'ın 3 puan önünde bulunuyor.

WINSCONSIN

2016 seçimlerinde Donald Trump'ın kazandığı Wisconsin eyaletini, 3 Kasım 2020 seçimlerinde Joe Biden çok az farkla kazandı. Wisconsin'de seçimi Trump uzun süre önde götürdü ancak Biden yüzde 1'den az bir farkla yarışı önde tamamladı.

MICHIGAN

Kuzey eyaletlerinden Michigan da 2016 yılında Cumhuriyetçi aday Trump'ın hanesine yazılmıştı. 16 delegesi bulunan Michigan, son seçimlerde yine oy sayımının sonlarında posta yoluyla gelenlerin eklenmesiyle Demokratlara geçti.

PENNSYLVANIA EL DEĞİŞTİRECEK Mİ?

Pennsylvania'da 2016 seçimlerini Trump kazandı. Bu eyalette son seçimlerde oyların büyük bölümü posta yoluyla kullanıldı ve henüz oy sayımı bitmiş değil.

Mevcut durumda sayılan oylar posta yoluyla atılan oylardan oluşuyor ve posta ile oy kullanma eğilimi Demokratlar arasında daha yaygın olduğu için Pennsylvania eyaletini de Biden'ın kazanacağı öngörülüyor. Zira Trump ile Biden arasında Pennsylvania'daki sayımda ortaya çıkan yaklaşık yüzde 20'lik fark yüzde 2'ye inmiş durumda.

Seçimlerde kritik önem taşıyan Michigan, Pennsylvania, Wisconsin, Kuzey Carolina ve Georgia eyaletlerinde 2016'da Donald Trump kazanmıştı.