Avusturya’dan ‘radikal camiler’in kapatılması kararı

Fransa'daki terör saldırısı dalgasının sıçradığı Avusturya'da içişleri ve entegrasyon bakanlıklarının 'radikal camilerin' kapatılması talimatını verdiği açıklandı.

HABER MERKEZİ - Fransa'daki terör saldırısı dalgasının sıçradığı Avusturya'da içişleri ve entegrasyon bakanlıklarının 'radikal camilerin' kapatılması talimatını verdiği açıklandı.

Avurturya haber ajansı APA, pazartesi günü başkenti sarsan ve terör örgütü DAİŞ tarafından üstlenilen silahlı saldırıların ardından içişleri ve entegrasyon bakanlarının 'radikal camilerin' kapatılması talimatını verdiğini duyurdu.

'Radikal camilerin' kapatılmasıyla ilgili ayrıntılar, ilerleyen dakikalarda basın toplantısıyla açıklanacak.

“BU KARAR DİNE KARŞI BİR SALDIRI DEĞİL”

Avusturya Entegrasyon Bakanı Susanne Raab, Viyana saldırısından sonra radikal camilerin kapatılması kararının dine yönelik bir saldırı olmadığını, bunun aşırılıkla mücadele için yapıldığını söyledi.

Raab düzenlediği basın toplantısında, "Şunu belirtmek benim için önemli: Bu, dinlere yönelik bir saldırı değil, aşırılığa karşı atılmış bir adımdır. Bu, dini bir cemaatin üyelerine yönelik bir saldırı değil, dinin istismarına karşı verilen ortak mücadelenin parçasıdır'' dedi.

2 Kasım'da Viyana'da 6 noktada düzenlenen silahlı saldırılarda 4 kişi ölmüş, 14 kişi yaralanmıştı.

Saldırıların zanlısı öldürülürken, kimliği 20 yaşındaki Kuzey Makedonya kökenli Kujtim Fejzulai olarak açıklanmıştı.

İçişleri açıklamasına göre hem Makedonya hem de Avusturya vatandaşı saldırgan, DAİŞ sempatizanıydı ve DAİŞ'e katılmak için Suriye'ye gitme girişiminde bulunduğundan terör yasalarına göre Nisan 2019'da 22 ay hapis cezasına çarptırılmış, ama Aralık 2019'da genç yaşta olması gerekçesiyle serbest bırakılmıştı.

Bunun üzerine saldırının DAİŞ tarafından üstlenildiği bilgisi gelirken, Avusturya'nın ardından Almanya'da da zanlıyla bağlantılı dört erkeğin evleri ve işyerlerine baskın düzenlendi.