Yeşiller: Ülkücü Bozkurtlar yasaklansın

Yeşiller Partisi Milletvekili Cem Özdemir Almanya'da "Bozkurtların" yasaklanmasını öngören ortak bir girişim için koalisyon partileriyle görüşmelere başladıklarını açıkladı.

HABER MERKEZİ - Yeşiller Partisi Milletvekili Cem Özdemir Almanya'da "Bozkurtların" yasaklanmasını öngören ortak bir girişim için koalisyon partileriyle görüşmelere başladıklarını açıkladı. 

Die Welt gazetesine bir mülakat veren Özdemir "Bozkurtlar dünyanın her yerinde kendi kötülüklerini yayan ve Avrupa'da sürekli hep şiddet olaylarıyla gündeme gelen militan aşırı sağcılardır" dedi.

"Anayasayı Koruma Teşkilatı Bozkurtların en büyük çatı örgütünün, 170 dernek ve 7 bin üyesi olan Almanya Demokratik Ülkücü Türk Dernekleri Federasyonu olduğunu varsayıyor" diyen Özdemir bazı kaynaklara göre hareketin Almanya'daki varlığının 20 bin kişi kadar olduğunu söyledi.

Özdemir "Bozkurtlar Almanya'daki en büyük aşırı sağcı örgütlenme olabilir" diye konuştu.

Aldığı tehditler nedeniyle kendisine polis koruması verilen Özdemir, "Bunun nedeni Neonazilerden gelen tehditler ama aynı zamanda da Türk aşırı sağcılarından gelen tehditler" dedi.

Özdemir Almanya'daki siyasi partilerden kendi içlerinde ülkücü hareket üyelerinin etki sahibi olup olmadığını da incelemelerini istedi.

Almanya iç istihbarat servisi Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın 2019 yılı raporunda "Bozkurtlar milliyetçi-aşırı sağcı düşüncenin ciddiye alınması gereken bir taşıyıcısı ve yayıcısı" olarak ifade ediliyor.

FRANSA’DA YASAKLANDI

Fransa İçişleri Bakanı Gérarld Darmanin hafta başında Bakanlar Kurulu kararı ile "aşırı milliyetçi" ve "paramiliter" bir hareket olduğu gerekçesiyle "Bozkurtların" Fransa’daki faaliyetlerinin yasaklandığını duyurmuştu.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı karara tepki göstermişti. Ankara'dan yapılan açıklamada "Bozkurtlar" isimli bir hareket olmadığı belirtilmiş, bu isimli bir oluşum için "hayal ürünü" nitelemesi yapılmıştı.

Fransa'nın kararını "çiftestandartlı bir yaklaşım" olarak niteleyen Türkiye Dışişleri "Ne yazık ki, kendileri sözkonusu olduğunda ifade özgürlüğünün hiçbir şekilde sınırlanamayacağını savunanlar, başkaları sözkonusu olduğunda ifade özgürlüğüne rahatça kısıtlama getirebilmektedir" ifadelerini kullanmıştı. (Kaynak: DW)